ex-Hurikán Epsilon sa približuje k Európe. Príde ako hlboká tlaková níž

Peter Minárik

Nad Atlantikom je mimoriadne divoko. Vytvorilo sa už niekoľko tropických búrok, ktoré prepisujú rekordy. Jeden z hurikánov aktuálne postupuje k Európe a dorazí ako výrazná tlaková níž.

Takáto divoká hurikánová sezóna nad Atlantikom bola naposledy v roku 2005. Tohtoročná hurikánová sezóna láme všetky rekordy.

Tento rok sa nad Atlantikom vyskytlo už 27 pomenovaných tropických búrok, pričom každoročne pripravovaný zoznam mien, ktorými sa tropické búrky pomenovávajú sa už minul a tak sa začali používať písmená gréckej abecedy.

Aktuálne vzniká nad Atlantikom ďalšia tropická búrka, ktorá sa sformuje až do hurikánu. Dostala meno Zeta a práve toto meno sa naposledy použilo v roku 2005, kedy bola hurikánová sezóna taktiež rekordná a vyskytlo sa 27 tropických búrok.

Meno Zeta však dostala tropická búrka v roku 2005 až v decembri, no aktuálne máme záver októbra.

Je tak takmer isté, že do konca roka ešte nejaká tropická búrka vznikne a tá ďalšia by mala dostať meno Eta. Toto meno však ešte nikdy v histórii použité nebolo. To poukazuje na ďalší prejav globálneho otepľovania.

Medzičasom ako vzniká hurikán Zeta, tak k Európe mieri hurikán Epsilon. Ten však začína strácať na sile a aktuálne prechádza nad chladnejším Atlantikom z hurikánu do tropickej búrky a následne by mal prejsť do post-tropickej búrky.

trasovanie ex-hurikánu
trasovanie ex-hurikánu

Tieto zvyšky hurikánu sa prehĺbia do mohutnej tlakovej níže, v ktorej strede tlak v priebehu niekoľkých hodín veľmi prudko klesne. Dôjde k tzv. bombogenéze a táto hlboká tlaková níž následne začne postupovať k Európe.

Pobrežie Britských ostrovov zasiahne táto tlaková níž zajtra večer a prinesie silný nárazový vietor a zrážky.

Počasie na našom území ovplyvní len studený front, ktorý bude postupovať po okraji tejto tlakovej níže vo štvrtok.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd