FOTO: Búrky napáchali veľké škody. Do Čiech priniesli aj vzácny typ mraku

21.06.2022 o 09:50 - Veronika Salayová

Pondelok bol v našej oblasti mimoriadne búrlivý. Veľmi intenzívne búrky aj so supercelárnymi búrkami sa prehnali takmer celým územím Čiech, kde napáchali množstvo škôd. Búrky poobede a večer zasiahli aj Slovensko. 

Pondelok bol z meteorologického hľadiska zaujímavý, a to najmä v Českej republike. Búrky na juhozápade začali vznikať nečakane skoro, a to už pred 9.00 hod., a boli hneď od začiatku veľmi intenzívne.

Najsilnejšie búrky boli zhruba v páse východne od Plzne a západne od Tábora. Okolo 9.30 hod. prišla búrka aj do Prahy, odkiaľ pokračovala ďalej smerom na Nymburk. Od rána sa tak na území západných Čiech objavovalo krupobitie a silný vietor s nárazmi do 100 km/h páchal veľké škody. 

Bez prúdu tisícky ľudí

V Radoniciachch u Domažlic fúkal vietor takou silou, že strhol úplne celú strechu z rodinného domu a ďalšie strechy v obci poškodil. Poškodené strechy obyvatelia hlásili aj v Žirovnici, Golčove Jeníkove a v Moravských Budějoviciach.

Okrem poškodených striech silný vietor vyvracal stromy a lámal konáre. Medzi Radonicami a Zahořanmi spadlo podľa miestnych hasičov asi 20 vysokých stromov. Na Vysočine mali hasiči po pondelkových búrkach viac ako 70 výjazdov, väčšina sa týkala spadnutých stromov, informuje ČT24. 

Vietor sa poriadne vyzúril aj na elektrických vedeniach, pričom bez prúdu ostali tisícky ľudí. Najviac postihnutou oblasťou bol Stredočeský kraj, kde po večernej búrke zostalo podľa energetikov vyše 13-tisíc domácností bez prúdu. 

Okrem vetra búrky priniesli do mnohých lokalít aj intenzívne krupobitie a prívalové zrážky. Niekoľko obcí lokálne zatopilo a krúpy poškodili najmä vegetáciu. Na území Čiech včera udrelo takmer 60-tisíc bleskových výbojov. Jeden z bleskov zasiahol aj strom, ktorý sa roztrieštil na malé kúsky. 

Vzácny mrak nad Prahou

Ďalšou zaujímavosťou bolo aj to, že na Českom sa objavil veľmi vzácny typ mraku, a to tzv. roll cloud. Ide o niekoľkokilometrový oblak oválneho tvaru, ktorý sa tiahol aj na Prahov a mnohých Čechov aj vystrašil. 

Roll cloud sa vyskytuje pod základňou búrkového oblaku a pripomína známejší a častejší shelf cloud, avšak líši sa od neho tým, že je oddelený od základne búrkového oblaku vďaka charakteristickému prúdeniu. 

Búrky na Slovensku škody nepáchali

Kým v Čechách panovala v pondelok mimoriadna búrková situácia, búrky na Slovensku neboli natoľko intenzívne a pri prechode hraníc viac-menej zanikali. Jedna supercela sa však dostala aj na Považie, kde postupne zanikla. Zaujímavé je, že táto supercela prešla z Čiech na Slovensko viac ako 600 km. 

Na našom území bolo búrlivo najmä na Považí, Záhorí a časti Podunajskej nížiny. Niekoľko búrok sa objavilo aj na severovýchode. Spolu udrelo takmer 1500 bleskov, avšak dobrou správou je, že búrky na Slovensku nepriniesli žiadne nebezpečné sprievodné javy, takže škody po búrkach boli na našom území minimálne.