FOTO: Nad Budapešťou sa objavilo záhadné modré svetlo. O čo išlo?

FOTO: Nad Budapešťou sa objavilo záhadné modré svetlo. O čo išlo?
Zuzana Macháčová

U našich susedov v Maďarsku sa na nočnej oblohe objavilo záhadné modré svetlo. Odkiaľ sa zobralo?

Na nočnej oblohe viacerí obyvatelia Maďarska zahliadli zvláštny modrastý prstenec. Ten sa objavil v piatok večer nad Budapešťou, keď prevládala nízka oblačnosť.

Ľudia hneď vyťahovali mobily a tento záhadný úkaz odfotografovali. Niektorí si mysleli, že ide o polárnu žiaru, avšak jej farba ani umiestnenie tomu nenasvedčovali.

Išlo o polárnu žiaru?

Polárna žiara je viditeľná len na bezoblačnej oblohe a v tento piatkový večer, naopak, prevládalo oblačné počasie, takže o polárnu žiaru nešlo.

 

Podivný úkaz spôsobilo umelé svetlo, ktoré osvetľovalo oblak zdola. Osvetlenie budovy Fénydóm v Budapešti vytvorili organizátori festivalu Inota a bolo ho vidieť v noci z mnohých častí mesta. Modrý prstenec bol viditeľný preto tak intenzívne, lebo prevládala veľmi nízka oblačnosť a vysoká vlhkosť.

Zaujímavá oblačnosť na Slovensku

Podobne zaujímavú oblačnosť sme mali aj na Slovensku. Tá sa vytvorila vďaka saharskému prachu, ktorý bol v piatok nad našou krajinou vo veľkej koncentrácii. 

Vyššie koncentrácie saharského prachu v našom ovzduší sa očakávajú ešte niekoľko dní. Podľa predpovedných modelov s ním treba počítať minimálne do noci z utorka na stredu 6. marca.

 

Následne sa prach zo Sahary opäť stiahne do južnejších oblastí Európy. Je však isté, že tento rok ho ešte určite privítame aj v našej oblasti.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd