Hasiči majú kvôli dažďom plné ruky práce: Museli aj evakuovať ľudí

Veronika Salayová

Intenzívny dážď komplikuje prácu aj slovenským hasičom. Tí za posledných 24 hodín absolvovali už 175 výjazdov, a dokonca museli na východe aj evakuovať viacerých ľudí.

Hasiči uskutočnili v súvislosti s intenzívnym dažďom, ktorý zasiahol územia Slovenska, za uplynulých 24 hodín celkom 175 výjazdov, informujú na svojej stránke. 

Situácia bola podľa hasičov najvážnejšia najmä na východe a severe Slovenska. V Košickom kraji boli hasiči privolaní k 41 udalostiam, v Žilinskom kraji zasahovali v súvislosti s nepriaznivým počasím 33-krát, v Prešovskom kraji boli vyslaní k 26 udalostiam.

V Banskobystrickom kraji bola pomoc hasičov potrebná 23-krát, v Trenčianskom kraji zasahovali 18-krát, v Bratislavskom kraji boli privolaní k 17 udalostiam, v Trnavskom kraji zasahovali 10-krát a v Nitrianskom kraji v súvislosti s intenzívnym dažďom uskutočnili 7 výjazdov.

Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených ulíc, podchodov a pivníc rodinných domov. Vykonávali aj monitoring a kontrolu vodných tokov. V niekoľkých prípadoch stavali protipovodňové bariéry a zasahovali aj pri vybrieždených riekach a potokoch.

Foto: HaZZ
Foto: HaZZ

Následkom silnejšieho vetra odstraňovali aj popadané stromy zo striech a cestných komunikácií. 

Profesionálni a dobrovoľní hasiči informujú, že momentálne vykonávajú evakuáciu niekoľkých rodinných a bytových domov na Hornádskej ulici v Krompachoch. Včera večer tu osadili protipovodňové zábrany, voda sa však dostala až k domom. Hasičom sa pomocou člnov doposiaľ podarilo evakuovať 20 detí a 23 dospelých, 15 obyvateľov evakuáciu odmietlo. Na mieste je pripravený evakuačný autobus HaZZ ako dočasné útočisko. Zasahujú profesionáli z hasičskej stanice v Krompachoch a členovia DHZ obce.

Ďalšia evakuácia sa momentálne pripravuje v chatovej oblasti v obci Kostoľany nad Hornádom, okres Košice-okolie. Hasiči budú pomocou člnov evakuovať približne 11 osôb a 4 zvieratá cez zaplavenú oblasť smerom k nezaplavenej časti cestnej komunikácie, informujú hasiči.

Pršať na našom území naďalej neprestáva a očakáva sa, že zrážky ustanú až vo večerných hodinách.  

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd