Zobudili sme sa do nového dňa a v kalendári svieti prvý máj. S dnešným dňom sa viaže niekoľko pranostík i tradícií. Ako sme však už dávnejšie avizovali, splniť jednu z nich bude tento rok takmer nereálne.
Mesiac máj, známy ako obdobie lásky a obnovy, je v mnohých kultúrach oslavovaný pre jeho jedinečnú krásu a symboliku. V starom rímskom kalendári bol máj zasvätený bohyni Maji, známej ako Flos, čo v latinčine znamená kvet. Tento mesiac bol preto spojený s floraliami, veľkými rímskymi sviatkami oslavujúcimi kvety a prírodu.
V kresťanskej tradícii sa máj považuje za mesiac úcty k Panne Márii. Je to čas, kedy veriaci po celom svete vzdávajú úctu Márii prostredníctvom modlitieb a pobožností, ako sú Loretánske litánie. Táto tradícia má svoje korene v 18. storočí v Taliansku a postupne sa rozšírila do celého kresťanského sveta.
V minulosti naši predkovia sa nemohli spoliehať na predpoveď počasia ako my. Neostávalo im nič iné, len dôkladne pozorovať dianie v prírode a opakujúce sa javy.
Takto vznikali pranostiky, ktoré sa dlhými rokmi upresňovali do podoby, ako ich poznáme dnes. S dnešným dňom sú spojené tieto:
Dnes sa na Slovensku ešte zrážky neočakávajú. Počasie v západnej Európe sa však už začne meniť a k nám zmena dôjde v priebehu štvrtka.
S prvým májom sa okrem pranostík spája aj niekoľko tradícií, ktoré sa dodržiavali aj v našej oblasti. Jednou z nich je stavanie mája.
Táto tradícia má svoje korene už v stredoveku, keď sa v Európe začali stavať máje - vysoké stromy, ktoré boli často zdobené farebnými stužkami a papierovými mašľami. Táto tradícia bola nielen prejavom lásky a obdivu, ale slúžila aj ako ochrana pred zlými duchmi a chorobami.
Na Slovensku, napríklad, ak mladý muž obdivoval dievča, tajne postavil máj pred jej domom ako znak vážneho záujmu. Tento zvyk bol spojený s oslavami príchodu jari a víťazstvom nad zimou, čo symbolizovalo nový začiatok a narodenie nového života.
V našich končinách boli za čias komunizmu tradičné aj tzv. prvomájové sprievody. Tie sa v rôznych podobách oslavovali od konca 19. storočia a pripomínali medzinárodné robotnícke hnutie a boj za práva pracujúcich.
V období socializmu boli prvomájové sprievody veľkolepými štátnymi záležitosťami, ktoré demonštrovali vernosť strane a štátu. Tieto sprievody boli pestrými prehliadkami transparentov, vlajok a plavákov, na ktorých sa zúčastňovali všetky vrstvy spoločnosti.
Prvomájový sprievod sa konal aj v roku 1986, teda len pár dní po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle. Vtedajšia vládna moc o katastrofe prakticky neinformovala a tak aj napriek zvýšenej radiácií bolo v Československu, ale aj okolitých krajinách, v uliciach množstvo ľudí.
Posledný masový prvomájový sprievod na Slovensku sa konal len niekoľko mesiacov pred pádom komunizmu. Tým sa skončila éra povinnej účasti a organizovaných osláv.
V posledných rokoch zažívajú prvomájové sprievody akési oživenie s nostalgickým nádychom. Organizujú ich rôzne mestá či obce po celej krajine.
S prvým májom sa v našich končinách spája krásna tradícia, ktorá je pre všetkých zamilovaných. Svoju milú, či svojho milého, „musíte“ pobozkať pod rozkvitnutou čerešňou.
Nevieme, kedy táto tradícia vznikla, ale v súčasnosti môže ísť o veľký problém. Na začiatku mája čaká ctiteľov tradícií zamilovaných horké sklamanie. „Sezóna kvitnutia je kvôli fenológii, zmene počasia a nadmerne vysokým teplotám takmer o mesiac posunutá,“ vysvetlila botanička Johana Hanzlíčková. Upozornili sme na to už v druhej aprílovej dekáde.
Ak aj napriek tomu chcete túto tradíciu dodržať, skúste vyššie položené oblasti, kde aprílové oteplenie nebolo tak výrazné. Avšak v uplynulých dňoch bol letný deň - teplota nad +25 °C - zaznamenaný aj na Orave.
Vyzerá to teda tak, že zamilovaným bude musieť stačiť vedomie, že sa majú navzájom radi. Konieckoncov svoju lásku si musíme dokazovať každý deň, nielen prvého mája.