K Zemi sa rúti neriadená čínska raketa. Už sa vie, kedy spadne

Peter Minárik

Celý svet sa pozerá na neriadený pád časti čínskej nosnej rakety, ktorá váži neuveriteľných 21 ton a dopadne na Zem o niekoľko hodín. Stále sa nevie kam, ale známe je už časové okno pádu.

Minulý týždeň vypustili Číňania do vesmíru nosnú raketu Long March-5B, ktorá vyniesla modul plánovanej čínskej vesmírnej stanice Nebeská harmónia. Problém však nastal s tým, že nad čínskym modulom stratili Číňania kontrolu.

Neriadený pád

Štart modulu sa síce Číňanom vydaril a misiu splnil, ale pri návrate rakety späť do atmosféry Zeme nastal problém. Raketa by mala vykonať aktívny manéver, aby sa dostala z obežnej dráhy Zeme, no to sa nepodarilo.

To, že Číňania túto raketu nemajú pod kontrolou svedčí fakt, že rotuje okolo svojej osi, čo sa pri kontrolovaných manévroch nedeje.

Neriadený čínsky stupeň sa tak rúti na Zem a nie je jasné kam presne dopadne. Táto raketa váži približne 21 ton a síce sa očakáva, že väčšina zhorí v atmosfére, tak 20 až 40 % materiálu z rakety dopadne na Zem.

Ide predovšetkým o časti z tepelne odolných materiálov ako nádrže na palivo či trysky.

Raketa dopadne o pár hodín

Nie je jasné, kam raketa dopadne, no je vymedzená zóna jej dopadu. Malo by sa to však stať mimo územia Slovenska, a tak nám žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

 

Americké vesmírne velenie, ktoré objekt pozoruje odhadlo, že raketa dopadne niekedy medzi sobotou 21:30 až nedeľou 6:30 nášho času. Presná poloha dopadu bude známa chvíľu predtým.

Číňania majú problém s návratom rakiet

Čína mala už v minulosti problémy s vesmírnymi strojmi, ktoré nemala pod kontrolou. Pred tromi rokmi čínska vesmírna stanica Tchien-kung 1 dopadla do oceánu a tento návrat bol opäť neriadený.

Vážny incident bol po minuloročnej misii rakety Dlhý pochod 5B. Po oblohe lietali dlhé kovové tyče, ktoré poškodili niekoľko budov na Pobreží slonoviny. Správanie čínskej vesmírnej agentúry bolo v rozpore s normami pre vesmírne aktivity. 

Aktuálne predpisy a medzinárodné dohody pritom uvádzajú, že neriadený návrat je neprijateľný a objekty nad desať ton sa nemôžu nechávať na obežnej dráhe Zeme bez dohľadu. Váha rakety, ktora onedlho dopadne na Zem má pritom 21 ton.

Aktualizované: Čínska raketa dopadla na Zem. Viac informácii nájdete tu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd