MAPA: Bratislavu a západ čaká PRVÉ VÝRAZNÉ SNEŽENIE. Pozrite si, čo očakávať

MAPA: Bratislavu a západ čaká PRVÉ VÝRAZNÉ SNEŽENIE. Pozrite si, čo očakávať
Peter Minárik

V nadchádzajúcich hodinách čaká Slovensko mimoriadne pestré počasie. Sneženie sa zmení v noci na väčšine územia na dážď, no v priebehu piatkového večera začne opäť snežiť a prvým mestom, kde bude snežiť, bude patriť Bratislava.

Priniesli sme vám už sériu článkov o tom, aké mimoriadne pestré počasie nás v nadchádzajúcich hodinách čaká. Počasie totiž ovplyvňuje teplotné rozhranie, ktoré v noci nad naše územie vtiahne veľmi teplý, pôvodom až tropický vzduch od juhu, ktorý spôsobí zmenu skupenstva zo snehového na kvapalné.

Pri tejto zmene hrozí aj výskyt poľadovice. Pršať však nebude všade. Hranica medzi snehom a dažďom sa bude tiahnuť od česko-slovenského pohraničia cez Myjavu, Považie nad Žilinský a Prešovský kraj. Severne od tejto hranice bude snežiť a južne od nej bude pršať.

Takto to bude vyzerať až do zajtrajšieho večera. To, kde bude snežiť, je pekne vyznačené na nižšie priloženej mape. Sneženie teda čaká najmä sever a taktiež okolité krajiny, kde sa musia pripraviť na snehovú kalamitu.

očakávaný charakter počasia
očakávaný charakter počasia

Dážď sa opäť zmení na sneh

Počas noci z piatka na sobotu sa však od západu začne na našom území opäť ochladzovať a kvapalné zrážky sa zmenia na snehové. Medzi prvé oblasti, kde sa dážď zmení na sneženie, bude Záhorie a Bratislava.

Tu by už okolo polnoci malo začať snežiť. Sobotňajšie ráno bude zasnežené v Žilinskom, v Prešovskom, v časti Trenčianskeho kraja, a aj v Bratislave a na Záhorí. Studený vzduch zatiaľ bude držať masív Malých Karpát.

V sobotu popoludní sa studený vzduch začne dostávať aj nad ďalšie okresy nášho územia a postupne sa rozsneží na celom území. Najvýdatnejšie však počas celej soboty bude snežiť na severe a na krajnom západe. Záhorie a Bratislava sa môžu tešiť na výraznú snehovú nádielku.