Masívny kráter stále rastie. Diera zhltla dom, na dne skončili aj psy

Mexiko Veronika Salayová

Obrovský kráter, ktorý sa objavil minulý mesiac na mexickom vidieku, neustále rastie. Zväčšujúci sa kráter pohltil aj neďaleký dom – na mieste ostala iba malá časť niekdajšieho vidieckeho obydlia, ktorá v najbližších dňoch môže taktiež skončiť na dne masívneho krátera. 

Minulý piatok gigantický kráter pohltil dom, ktorý bol neďaleko miesta vzniku krátera v mexickom štáte Puebla. Na mieste ostala iba jeho menšia časť, avšak všetko nasvedčuje tomu, že kráter stále rastie, čiže aj časť zvyšného domu môže skončiť podobne. 

Diera mala na konci mája, kedy vznikla, priemer iba 5 metrov, no v priebehu niekoľkých dní sa jej priemer zväčšil na 60 metrov a neskôr na 97 metrov.

Diera väčšia ako futbalové ihrisko

Kráter na jednom z polí v riedko osídlenej oblasti v Juan C. Bonilla v súčasnosti meria viac ako 120 metrov a má hĺbku 45 metrov a všetko nasvedčuje tomu, že neustále rastie – dokedy, nikto nevie.

Na mieste sa objavujú aj ďalšie praskliny, čo naznačuje, že zrejme dôjde k ďalším prepadom pôdy. Obyvatelia, ktorí bývajú neďaleko, sa pochopiteľne obávajú o svoje domy. 

Minulý týždeň na dne krátera nešťastne uviazli aj dva psy po dobu 4 dní. Záchranným zložkám sa nakoniec podarilo psov z diery vytiahnuť bez ujmy na zdraví. 

Prečo a ako kráter vznikol?

Príčinou vzniku tohto obrovského krátera je podľa mexických odborníkov geologická chyba a kolísanie vody v pôde a podloží. Kráter bol zrejme vytvorený v dôsledku nadmerného využívania vodonosných vrstiev priemyselnými spoločnosťami.

V celej tejto oblasti v štáte Puebla dochádzalo k nadmernému využívaniu vody a teraz sú v podzemných otvoroch prázdne miesta. Keď pôda nasiakne vlhkosťou, stane sa nestabilnou a objavia sa tieto krátery.

Odborníci varujú, že až na 40 hektároch v tejto oblasti existuje vážne riziko vzniku ďalších dutín. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd