Mimoriadne silné zemetrasenie v Turecku zaznamenali aj seizmometre na Slovensku

Veronika Salayová

Dôkazom toho, aké silné bolo dnešné zemetrasenie v Turecku, je aj to, že otrasy dokonca zachytili aj seizmometre na Slovensku. 

Dnes v skorých ranných hodinách prišlo z ničoho nič o život stovky ľudí po tom, ako juhovýchodné Turecko zasiahlo ničivé zemetrasenie so silou 7,8 magnitúdy

Po tomto mimoriadne silnom otrase nasledovali desiatky ďalších, ktoré dosiahli silu od 6,7 do 4,1 magnitúdy, pričom zem sa v Turecku trasie naďalej, no sila otrasov, našťastie, klesá.

Epicentrum najsilnejšieho zemetrasenia sa nachádzalo 23 km východne od Nurdagi v provincii Gaziantep. Nurdagi leží pozdĺž turecko-sýrskej hranice, pričom škody sú v Sýrii taktiež obrovské.

Zemetrasenia bolo cítiť vo viacerých okolitých krajinách ako Egypt, Libanon, Cyprus, Bulharsko či Grécko. O tom, že zemetrasenie bolo naozaj mimoriadne silné, svedčí aj to, že ho dokonca zachytili aj slovenské seizmometre, vzdialené od epicentra viac ako 3 000 kilometrov

Seizmické vlny pochádzajúce zo zemetrasenia z Turecka zachytili seizmometre napríklad v obci Kečovo v okrese Rožňava a o niečo intenzívnejšie na Kolonickom sedle v Beskydskom predhorí v okrese Snina. 

Kečovo. Zdroj: seismology.sk
Kečovo. Zdroj: seismology.sk

Počet obetí naďalej rastie

Počet obetí v Turecku a Sýrii podľa najnovších informácií stúpol na najmenej 670 ľudí. V Sýrii zomrelo najmenej 386 ľudí, z toho 239 najmä v regiónoch Aleppo, Hama, Latakia a Tartus, informovala sýrska štátna televízia. 

V Turecku zomrelo najmenej 284 ľudí a viac ako 2323 ľudí utrpelo zranenia, uviedol už skôr turecký viceprezident Fuat Oktay. 

Pomoc prisľúbilo viacero svetových krajín. Lídri z USA, Izraela, Indie, Pakistanu a Ukrajiny patria medzi krajiny, ktoré vyjadrili sústrasť a prisľúbili podporu po katastrofe. Holandsko oznámilo, že do Turecka vyšle pátrací a záchranný tím.

Rovnako aj Azerbajdžan vyšle pátrací a záchranný tím, spolu 370 ľudí, a pomocný materiál do najviac postihnutých oblastí, informovala turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd