Na Európu sa rúti ďalšia víchrica. Už dostala svoje meno

12.02.2020 o 19:40 - Peter Minárik

Počasie opäť potrápi Európu. Nad Atlantikom sa prehlbuje tlaková níž, ktorú si už pomenovali ako britskí, tak aj nemeckí meteorológovia. Vieme tak ďalšie meno víchrice, ktorá potrápi Európu.

Na Európu sa rúti ďalšia víchrica. Už dostala svoje meno

Európa ešte stále odstraňuje škody, ktoré tu počas víkendu a začiatkom týždňa napáchala víchrica Sabine a už je na dohľad ďalšia víchrica, ktorá s istotou ovplyvní počasie v Európe a opäť prinesie početné škody. Zatiaľ je však pozitívnym faktom to, že najčerstvejšie predpovede numerických modelov počítajú s tým, že blížiaca sa víchrica bude o niečo slabšia ako Sabine. 

Na Britských ostrovoch bude vyčíňať Dennis

Cez Atlantik sa v uplynulých dňoch presúva do Európy jedna níž za druhou. Nad Atlantikom sa totiž vyskytuje mimoriadne silné tryskové prúdenie, tzv. jet stream, ktoré využívajú aj lietadlá, ktoré nedávno pokorili rekord. Okrem toho však toto tryskové prúdenie nevyužívajú len lietadlá, ale ak sa do takéhoto prúdenia dostane tlaková níž, tak tá doslova akceleruje smerom k Európe a to sa udeje aj nasledujúce dni. 

Cez Atlantik bude k Britským ostrovom postupovať niekoľko tlakových níží, ktoré prinesú upršané a veterné počasie, no to najzaujímavejšie príde počas víkendu.

K Britským ostrovom zamieri tlaková níž, ktorej britskí meteorológovia dali meno Dennis a dorazí k Britským ostrovom v sobotu. Priniesť by mal nárazy vetra o sile viac ako 100 km/h a okrem toho aj silné lejaky.

V strednej Európe Victoria

V noci na nedeľu začne vietor silnieť aj v Európe. Rozfúka sa vo Francúzsku, v Španielsku, na Beneluxe, v Škandinávii a na severe Nemecka. Poryvy vetra budú opäť dosahovať rýchlosť aj cez 100 km/h. 

Víchrica však pri vstupe nad strednú Európu už dostane nové meno, nakoľko v našej oblasti sa tlakové níže pomenovávajú podľa Nemcov. Tí jej dali ďalšie meno v poradí, ktoré je Victoria. 

Víchrica Victoria sa počas nedele rozfúka už v celom Nemecku a aj v Poľsku, či v Česku. V južnej polovici Nemecka a v Česku však už budú poryvy vetra slabšie, okolo 80 km/h. 

V tom, ako to bude nakoniec vyzerať a aký silný vietor sa očakáva na našom území ešte panuje veľká neistota a prakticky každý výpočet numerických modelov prináša iné údaje. 

Vietor však na našom území začne zrejme silnieť už v nedeľu večer a predbežne sa očakáva mierne slabší vietor ako pri víchrici Sabine, či Petra. To však budeme v ďalších dňoch upresňovať.

Reklama MediaAd