Na oblohe sa objavil záhadný úkaz. Odborníci sa domnievajú, čo ho spôsobilo

19.11.2023 o 18:02 - Dominik Cenkner

Obyvatelia viacerých miest na severe Talianska mohli v sobotu večer pozorovať záhadný úkaz. Blíži sa koniec sveta, alebo to má logické vysvetlenie?

Na oblohe sa objavil záhadný úkaz. Odborníci sa domnievajú, čo ho spôsobilo
Výrazný úkaz, ktorý pozorovali obyvatelia na severe Talianska v sobotu večer, zdroj: meteoweb.eu

Večernú oblohu na severe Talianska v sobotu večer ožiarilo výrazné halo. Videlo ho veľké množstvo obyvateľov. 

Hlásenia prichádzali z rôznych oblastí. Konkrétne z Piemontu, Lombardska, Benátska, Ligúrie i Emilia Romagna, ktorý tento rok zasiahli katastrofálne povodne. 

Niektorí obyvatelia sa preto veľmi preľakli a ostali vystrašení. Odborníci sa ihneď pustili do riešenia tejto záhady. 

Mohol za to Elon Musk?

Prvé informácie hovorili o tom, že za úkazom stojí vizionár Elon Musk. Práve jeho spoločnosť Space X v sobotu realizovala druhý pokus o štart najvýkonnejšej vesmírnej rakety na svete Starship. 

Megaraketa mala odštartovať v piatok, ale generálny riaditeľ SpaceX, Elon Musk, vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti uviedol, že spoločnosť odkladá štart na sobotu, aby mala čas na výmenu malej časti rakety. Test napokon odštartoval v sobotu po 14:00 h SEČ v americkom Texase. 

Obrovská raketa, ktorá meria 121 metrov (397 stôp), sa skladá z dvoch častí: z hornej časti vesmírnej lode, označovanej ako Starship, a z dolného prvého stupňa nosnej rakety, nazývaného Super Heavy, ktorý pri štarte dodáva počiatočný výkon.

Podľa pôvodných plánov mala Super Heavy zapáliť až 33 svojich mohutných motorov a vyniesť kapsulu Starship nad Mexický záliv. Po vyčerpaní paliva sa mala Super Heavy odpojiť od vesmírnej lode Starship a spadnúť späť k oceánu.

Starship následne mala zapáliť svoje vlastné motory a pokúsiť sa dosiahnuť rýchlosť dostatočnú na to, aby sa dostala na obežnú dráhu Zeme. Test sa však vydaril len z časti. Kozmická loď sa úspešne oddelila od nosnej rakety Super Heavy, ktorá však namiesto vertikálneho zostupu do vôd Mexického zálivu explodovala.

Starship úspešne spustila vlastné raketové motory a prvýkrát dosiahla hranicu vesmíru, spoločnosť s ňou však po 8 minútach stratila kontakt a neskôr oznámila, že tiež vybuchla.

Úkaz v Taliansku má iné vysvetlenie

Práve tieto dva výbuchy rakiet odborníci spočiatku považovali za príčinu výrazného halo na severe Talianska. Práve metán z výbuchu v kombinácii s kyslíkom mali osvetliť nočnú oblohu. Nakoniec to tak zrejme nebolo. 

Objavili sa totiž informácie, že na juhozápade Francúzska došlo v tom čase ku skúšobnému odpáleniu rakiet DGA Essais de z jednej vojenskej základne. Nasvedčovať tomu majú aj zábery z Osservatorio dell'Appennino Romagnolo.

So svojimi úlovkami sa môžete pochváliť

Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.

Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu. K dispozícii sme vám však aj cez aplikáciu WhatsApp. Stačí kliknúť >>>TU.

Reklama MediaAd