Na Slovensko dorazili ďalšie tlakové vlny z vybuchnutej sopky v Tichom oceáne

Veronika Salayová

Na Slovensku sme zaznamenali už 3 tlakové vlny z explózie podmorskej sopky v Tichom oceáne a jedna zrejme dorazí o pár hodín. Či tento počet tlakových vĺn je konečný, je zatiaľ otázne. 

Erupcia sopky Hunga Tonga ha'apai v Tichom oceáne, ku ktorej došlo v piatok večer, už niekoľkokrát vyslala tlakové vlny do celého sveta. Na Slovensku boli zaznamenané zatiaľ tri tlakové vlny, pričom tá posledná bola u nás zaznamená dnes ráno o 8.30 hod.

Stanica Bratislava-Mlynská dolina. Zdroj: MicroStep
Stanica Bratislava-Mlynská dolina. Zdroj: MicroStep
 
Prvá tlaková vlna spôsobená silnou erupciou sopky Hunga Tonga dorazila na Slovensko v sobotu večer okolo 20:15 hod. O necelých 7 hodín neskôr dorazila z opačnej strany aj druhá vlna.
 

Zrejme sa dočkáme ďalšej tlakovej vlny

Dnešnú tlakovú vlnu zaznamenali aj naši českí susedia. „Ak ide naozaj o ďalší cyklus tlakovej vlny okolo Zeme, ako sa zatiaľ zdá, tak vlna by mala doraziť z opačného smeru popoludní okolo 14:30 hod.,“ informuje ČHMÚ.

To, či sa dočkáme ďalších tlakových vĺn, sa nedá s istotou teraz povedať. Cirkulácia tlakovej vlny okolo Zeme trvá 36 hodín.

Pre ilustráciu − počas erupcie sopky Krakatoa v roku 1883 zaznamenali niektoré stanice do 5 dní po erupcii až 7 tlakových vĺn. Táto tlaková vlna vtedy vykonala tri a pol cesty okolo našej zemegule.

Najväčšia erupcia za 30 rokov

Podľa výskumného fyzikálneho vedca Briana Brettschneidera z oblasti National Weather Service Aljaška bola táto podmorská erupcia sopky najväčšia na Zemi za posledných 30 rokov.

Brettschneider povedal, že popol vytvorený erupciou pravdepodobne spôsobí mierny chladiaci efekt na klímu. Vedec zároveň povedal, že tlaková vlna, ktorá sa šírila z erupcie, bola medzi sopečnými udalosťami jedinečná.

Na záver dodáme, že explózia má na konte už dve obete, ktoré sa v dôsledku vysokých vĺn utopili. Viac nájdete v článku TU

 

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd