PRVÉ INFO: Na Slovensko mieri intenzívny dážď. Spadnúť môže cez 30 mm zrážok. Kde naprší najviac?

19.11.2022 o 19:01 - Dominik Cenkner

Už sme vás informovali o tom, že so zimným charakterom počasia bude od nedele takpovediac koniec. V závere článku sme načrtli, že uprostred nasledujúceho týždňa možno očakávať zrážky, ktoré budú aj výdatnejšie.

PRVÉ INFO: Na Slovensko mieri intenzívny dážď. Spadnúť môže cez 30 mm zrážok. Kde naprší najviac?
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Z jesene do zimy a naspäť do jesene. Aj tak by sa dalo opísať počasie v týchto dňoch. 

Kým začiatok tohto pracovného týždňa sa niesol v znamení hmiel a nízkej oblačnosti, jeho koniec už pripomínal zimu. Snežilo totiž na mnohých miestach, niekde aj výdatnejšie, a následne „udreli“ mrazy. 

V priebehu soboty na viacerých miestach severného a severovýchodného Slovenska nevystúpila teplota nad bod mrazu. Celodenný mráz tak zaznamenali na viacerých lokalitách.

Od nedele sa oteplí

Naše územie sa od zajtra bude nachádzať v chladnom a vlhkom vzduchu v nevýraznom tlakovom poli. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyznie, predsa len sa oproti dnešku výrazne oteplí

V nedeľu sa pri oblačnom až zamračenom počasí, popoludní bude oblakov ubúdať, a ojedinelými slabými zrážkami, budú maximálne denné teploty pohybovať v rozmedzí od +2 °C do +7 °C.

Nový pracovný týždeň, resp. jeho začiatok, v tomto zmenu neprinesú. Teploty budú len pozvoľna stúpať a ojedinele sa vyskytne aj dážď, od vyšších polôh sneženie.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

V stredu dorazia intenzívne zrážky

K ďalšej zmene počasia dôjde na prelome utorka a stredy. V utorok sa v rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu nad západnou polovicou Európy v oblasti Talianska prehĺbi samostatná tlaková níž a po jej prednej strane k nám začne od juhu prúdiť vlhší vzduch. 

Následne v stredu začne počasie ovplyvňovať vypĺňajúca sa tlaková níž, ktorej stred sa bude presúvať z Talianska na severovýchod. To k nám prinesie upršanejšie počasie. 

S dažďom, resp. s dažďom so snehom, treba počítať na viacerých miestach, okrem východu. Na západe a čiastočne na strednom Slovensku ale budú zrážky intenzívnejšie. 

 

Najmä na rozhraní stredného a západného Slovenska sa očakávajú úhrny, ktoré môžu prekročiť 30 mm. V okolí hlavného mesta to bude okolo 20 mm.

Záver týždňa už potom bude patriť oblasti vyššieho tlaku vzduchu. Zrážky ustanú a vráti sa typicky jesenné počasie - s hmlami a nízkou oblačnosťou. Len na horách si užijú aj slnečné lúče.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk
Reklama MediaAd