Na Slovensko prúdi púštny prach. V noci zašpiní autá

Dominik Cenkner

Nad naše územie po čase opäť mieri prach zo Sahary. Blížiaci sa studený front sa postará o to, že tento prach zosadne dole.

Počasie dnes na Slovensku ovplyvňuje studený front, ktorý od západu postupuje cez Nemecko, Česko a Rakúsko. Pred týmto frontom k nám od juhu vrcholí prílev veľmi teplého, pôvodom až tropického, vzduchu.

Teploty sú už od ranných hodín pomerne vysoké. Po 13. hodine sme namerali cez +36 °C, a to konkrétne v Hurbanove. V priebehu nasledujúcich hodín môžu teploty ešte porásť.

Svoj podiel má na tom aj spomínaný púštny prach. Ten sa od dnešného dňa nachádza aj nad našim územím.

Prach v ovzduší sa totiž chová ako tenká vrstva skla. Tým sa podporuje „skleníkový efekt“. Vďaka nemu je u nás dnes veľmi teplo a zároveň aj dusnejšie.

Koncentrácia púštneho prachu v ovzduší blízko pri zemi, zdroj: forecast.uoa.gr
Koncentrácia púštneho prachu v ovzduší blízko pri zemi, zdroj: forecast.uoa.gr

Búrky stiahnu prach na zem

Blížiaci sa studený front prinesie do našej oblasti zmenu počasia. Už v popoludňajších hodinách sa na západe Slovenska očakávajú prvé búrky.

Výraznejšia vlna búrok sa však očakáva okolo 19:00 a následne by sa búrky mali rozširovať nad ďalšie oblasti v západnej polovici Slovenska.

Búrky, ktoré nám hrozia prinesú predovšetkým výdatnejšie zrážky, no na západnom Slovensku sa najmä počas večernej a nočnej vlny búrok očakáva aj silnejší nárazový vietor. V sobotu už hrozia búrky na celom našom území.

Počasie v nasledujúcich hodinách sa preto postará o to, že prach v ovzduší spadne na zem. Umývanie negarážovaných áut si preto nechajte na inokedy, dnes a ani zajtra sa to rozhodne nevyplatí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Zajtra
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Utorok
Polooblačno
28 °C / 14 °C
Tadeáš
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd