Nad Slovensko mieri komplex silných búrok. Hrozia supercely

28.05.2019 o 17:52 - Peter Minárik

Zatiaľ čo sa búrky objavovali nad západným Slovenskom, tak nad východom sa labilizoval vzduch. Aktuálne sa však v tomto vzduchu vytvára komplex silných búrok.

Nad Slovensko mieri komplex silných búrok. Hrozia supercely

Podľa numerických modelov by mali mať búrky dnes potenciál byť najsilnejšie v oblasti východného Slovenska a podľa aktuálnych radarových dát sa to aj potvrdzuje.

V oblasti východného Slovenska sa počas dopoludnia nevyskytovali búrky a zrážky, ktoré by obmedzovali labilizáciu vzduchu. Vzduch je tak nad východom veľmi instabilný a súčasne tu panujú vynikajúce dynamické parametre, ktoré dopomôžu nárastu búrok, ktoré môžu byť až veľmi silné. 

Aktuálne sa v oblasti severovýchodného Maďarska tvorí komplex silných búrok, ktoré začínajú vytvárať výraznejší celok, ktorý sa rozrastá smerom nad východné Slovensko. 

aktuálny radarový záber
aktuálny radarový záber

Búrky sa už v týchto chvíľach vyskytujú v okolí Košíc a v nasledujúcich minútach bude aktivita rásť. Práve v oblasti východného Slovenska, najmä však vo Východoslovenskej nížine počítajte s tým, že búrky môžu byť veľmi silné a je tu vysoká pravdepodobnosť vzniku supercelárnych búrok. 

AKTUALIZÁCIA: Silné búrky skutočne zasiahli naše územie. Na západe sa vyskytla tromba. Prešov zasa zaplavila voda.

Reklama MediaAd