Najteplejšie bolo na Liptove. Dôvodom bol föhnový vietor

Veronika Sádovská

Najteplejšie bolo včera, paradoxne, na Liptove. Mohol za to druh vetra, ktorý sa nazýva föhn. Ako už jeho názov napovedá, fúkal tam mimoriadne teplý vzduch.

Vplyvom vetra dochádzalo včera v závetrí hlavne Nízkych Tatier k prepadávaniu vzduchu. K padavému vetru môže dochádzať napríklad pri rozdielnom tlaku vzduchu na náveternej a záveternej strane pohoria.

Tým, že vzduch rýchlo klesal, sa na záveternej strane vysušoval a otepľoval a bol teplejší ako na náveternej. Na náveterných stranách pohorí a vrchov sa vytvárala typická náveterná oblačnosť. 

Práve toto je jav s názvom föhnový efekt, alebo föhnový vietor. 

Tento jav možno pozorovať aj pri porovnávaní teplôt na staniciach Pohorelá a Litovský Hrádok alebo aj Banská Bystrica a Ružomberok. Rozdiel teplôt bol v rozmedzí 2 až 5 °C. 

Vplyvom föhnového vetra bolo preto včera najteplejšie na Litove, konkrétne v Liptovskom Hrádku namerali až +14,7 °C. 

A včera sa stále prejavovala aj inverzia, o ktorej sme písali tu. Podobne to bude aj počas dnešného dňa, hoci už popoludní k nám začne postupovať ďalšia tlaková výš. V nížinách sa tak užijeme viac slnka.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd