Neďaleko Slovenska pozorovali „Hole-Punch“, teda dieru v oblakoch

Dominik Cenkner

Nielen nočná obloha má svoje čaro. Dokazujú to aj nasledujúce fotografie zachytené v posledných dňoch na mnohých miestach na východe Rakúska, blízko hraníc so Slovenskom. V uplynulých dňoch tam mohli pozorovať tzv. Hole-Punch. Viete o čo ide?

Mattersburg, Oberwart, Pottenstein. V týchto lokalitách na východe Rakúska mohli pred pár dňami zachytiť pomerne zaujímavý, aj keď nie ojedinelý jav. V angličtine sa mu hovorí „Hole-Punch“, teda diera do sveta.

Ide o spojenie dvoch typov oblakov. Vo vrstevnatom altokumule alebo stratocumule vznikne diera elipsovitého alebo kruhovitého tvaru. Tú vyplní oblak typu cirrus.

Niekedy sa však stane, že diery ostanú aj prázdne. Vtedy sú tak niektoré fotografie o to viac vzácnejšie.

Ako vlastne vznikne spomínaná diera? Diera vznikne vtedy, ak sa zmenia podmienky, najčastejšie na danom mieste dôjde k vysušeniu vzduchu. V okolí však ostávajú podmienky pre výskyt oblačnosti rovnaké.

Tohtoročná jeseň je tak na rôzne „javy“ pomerne bohatá. Začiatkom novembra sme vám priniesli článok o krásnom Brockenovom prízraku zachytenom vo Vysokých Tatrách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Viliam
Zajtra
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd