Nemecko hlási teplotný rekord. V Česku namerali až +39 °C

Veronika Salayová

Záver týždňa sa nesie v poriadne horúcom charaktere počasia. V Nemecku a Česku dokonca dnes vystúpili teploty k rekordným hodnotám. 

V nedeľu v oblasti strednej Európy vrcholí prílev horúceho, pôvodom tropického vzduchu z afrického kontinentu. Masa horúceho vzduchu sa postarala o to, že dnešok bol poriadne horúci.

Na Slovensku síce v nedeľu teplotné rekordy nepadali, avšak v susedných Čechách stúpali teploty poriadne vysoko. V Reži pri Prahe-Husinci dnes namerali až +39,0 °C, informuje ČHMÚ.

Touto teplotou bol prekonaný celkový júnový teplotný rekord, ktorý bol zatiaľ na úrovni +38,9 °C. Zo staníc, ktoré merajú viac ako 30 rokov, padol dnes rekord až na 60 staniciach.

Zdroj: ČHMÚ
Nedeľňajšie maximá. Zdroj: ČHMÚ

Dnes bol prekonaný aj teplotný rekord v Prahe-Klementine, kde teplota dnes vystúpila na +36,3 °C a prekonala tak rekord s hodnotou +34,4 °C z roku 2013.

Rekordne horúco aj v Nemecku

Horúca nedeľa lámala teplotné rekordy aj v Nemecku. Mnohé stanice prepisovali rekordy za mesiac jún, avšak na niektorých nemeckých staniciach sa dokonca prepisovali aj celoročné maximá.

Najteplejšie bolo dnes v Cottbuse a Drážďanoch, kde sa teplota vyšplhala až na rekordných +39.2 °C. Najteplejšie bolo na východe a juhu Nemecka. 

Dnešná nedeľa tak bola zatiaľ najteplejším dňom tohto roka v našej oblasti. Avšak už počas pondelka teploty poklesnú v dôsledku prechodu studeného frontu. Viac sa dočítate v našom článku

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd