Na Slovensku začína čiastočné zatmenie Slnka

Dominik Cenkner

Najväčšia júnová udalosť, ktorú môžeme pozorovať na oblohe, sa začne už o pár minút. Pôjde o najvyššie položené slnečné zatmenie z územia Česka a Slovenska až do roku 2179.

Čiastočné zatmenie Slnka, viditeľné v celom svojom priebehu veľmi vysoko nad obzorom z Česka i Slovenska, nastane dnes po šiestich rokoch. V Česku začne úkaz po 11:35 h, na Slovensku sa tak stane po 11:45 h.

V tomto momente sa silueta Mesiaca „zakusne“ do slnečného disku z horného pravého okraja. To, ako budeme vidieť zatmenie z rôznych českých i slovenských miest, ukazuje nasledujúca fotografia.

Zdroj: Petr Horálek
Zdroj: Petr Horálek

Kým na severozápade Čiech zakryje Mesiac až 19 % slnečného priemeru, ďalej na východ to bude menej. Napr. na východe Slovenska nastane zatmenie až po 12:08 a zakrytie dosiahne len 9 %.

Nezabúdajte, že pri pozorovaní zatmenia sa vyžaduje dostatočná ochrana zraku. Inak si ho môžete vážne poškodiť.

Len pár šťastlivcov si pozrie úplné zatmenie

Z veľkej časti čaká severnú pologuľu čiastočné zatmenie Slnka. Týka sa to Severnej Ameriky, krajín v severnom Atlantiku, veľkej časti Európy, Ázie a Arktídy. Úplné zatmenie Slnka čaká len obyvateľov severovýchodného Ruska, severného Grónska a oblasť východnej Kanady. Informovali sme vás o tom vo včerajšom článku.

Zaujímavé pri tom je, že k zatmeniu Slnka dochádza niekoľko krát za rok. Nie vždy si ho však môžeme pozrieť aj z našich končín. Najbližšie nás čiastočné zatmenie Slnka čaká už na budúci rok, a to 25. októbra 2022.

Čiastočné zatmenie Slnka v takom rozsahu, ako nastane dnes, si budú môcť ľudia vychutnať až v roku 2179.

Dnešnému pozorovaniu by nemalo brániť ani počasie. Družicové snímky naznačujú, že najlepšie podmienky na pozorovanie prevládajú na západnom a juhu východného Slovenska.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd