Zrážok je viac než dosť. Pozor, na horách hrozí pád mokrých lavín

Zuzana Macháčová

Na našom území posledné dni vládne veľmi netypické počasie pre toto ročné obdobie. Po oteplení prišli výdatné zrážky. Na horách platí mierne lavínové nebezpečenstvo.  

Nedeľa prináša na naše územie výraznejšie zrážky, ktoré v popoludňajších hodinách začali robiť prvé problémy. 

V dôsledku výdatných zrážok sa zosunula časť svahu na hlavnú cestu pod Donovalmi. Nebezpečná je aj situácia na horách, keďže sneh v dôsledku vysokých teplôt, ale aj zrážok je ťažký, a tak je väčšia pravdepodobnosť samovoľnému pádu lavín. 

Mierne lavínové nebezpečenstvo

Na horách platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. Lavínové nebezpečenstvo je koncentrované do najvyšších polôh Tatier, kde sa vyskytujú vetrom vytvorené menej stabilné snehové dosky a vankúše. 

Nebezpečné miesta sa nachádzajú na záveterných svahoch, žľaboch a muldách, prevažne s južnou, východnou až severnou orientáciou, informuje Horská záchranná služba (HZS).

 

Po veľkom dodatočnom zatažení môže dôjsť k uvoľneniu stredne veľkých lavín. Opatrnosť sa vyžaduje na miestach, kde sa starý sadnutý sneh strieda s vetrom previatymi nánosmi snehu uloženými vo forme dosiek a vankúšov. Nulová izoterma v priebehu dňa vystúpi nad 1 500 m n. m.

Dážď spôsobí premočenie a zníženie stability snehu, a to najmä v stredných polohách do 1 600 m n. m. Očakávajú sa spontánne menšie lavíny a splazy z mokrého snehu, prípadne aj stredne veľké mokré lavíny. V stredných polohách môže dažďom nasýtený sneh vyvolať základové lavíny, a to najmä na trávnatých svahoch, preto buďte veľmi opatrní. 

HZS informuje, že v nižších a stredných polohách bude sneh vplyvom dažďa mäknúť, kašovatieť a strácať svoji súdržnosť. V popoludňajších hodinách bude sneh premočený v celom profile.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / 4 °C
Kazimír
Zajtra
Prehánky
15 °C / 1 °C
Fridrich
Streda
Prehánka dažďa so snehom
13 °C / -1 °C
Radoslav
Štvrtok
Skoro jasno
12 °C / 0 °C
Tomáš
Piatok
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Alan
Sobota
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Františka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd