Pred piatimi rokmi u nás klesla teplota k -36 °C. Mrazivo bude aj túto noc

08.01.2022 o 17:32 - Dominik Cenkner

V dnešný deň si pripomíname piate výročie od poriadne mrazivej noci, ktorú sme na Slovensku zažili. Teploty klesali pod -30 °C, pričom na amatérskych teplomeroch bolo až pod -40 °C.

Písal sa ôsmy január 2017 a my sme sa zobudili do poriadne mrazivého rána. Vďačiť sme za to mohli veľmi studenému, pôvodom až arktickému, vzduchu.

Ten ťahal ortuť v teplomeroch poriadne nízko. V to ráno sa teploty pohybovali väčšinou od -14 °C až do -30 °C. Len v južnej polovici západného Slovenska bolo o niečo „teplejšie“, a to od -10 °C do -14 °C.

Najchladnejšie bolo vtedy na Orave, kde teplota klesla aj pod -30 °C. V Oravskej Lesnej, v zastavanom území, namerali až -35,5 °C. Ide o hodnotu v TOP 10 najnižších teplôt v histórii meraní na území Slovenska.

Zaujímavá bola aj skutočnosť, že poriadne prituhlo aj na juhu. Dudince v okrese Krupina namerali až -30,3 °C. Ide o mimoriadnu hodnotu, nakoľko ide stále o Podunajskú nížinu.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

Mrazivo bolo aj dnes v noci

Vráťme sa však do súčasnosti, resp. do noci z piatka na sobotu 8. januára 2022, kedy teplota klesala pod bod mrazu, a to tiež pomerne výrazne. Dialo sa tak vďaka dobrým podmienkam na radiačný pokles teploty.

V chladnom vzduchu prevládal slabý vietor či dokonca bezvetrie. Navyše bolo po väčšinu času takmer na celom území jasno, alebo polojasno.

V rámci polôh do 1000 metrov nad morom sa teplota pohybovala v rozmedzí od -7 °C do -13 °C. Teplejšie bolo len na Záhorí, kde prevládal mierny vietor. Kuchyňa hlásila minimum len na úrovni -3,6 °C.

Chladnejšie bolo v údoliach, kde teplota klesla aj pod -13 °C. Najchladnejšie v tomto ohľade bolo v obci Novoť na Orave, kde teplomer ukazoval -15,9 °C.

zdroj: shmu.sk
zdroj: shmu.sk

V ďalších dňoch miestami s celodennými mrazmi

Kým začiatok roka sme odštartovali s mimoriadne vysokými teplotami - v Bratislave padol silvestrovský rekord, v týchto chvíľach sa už naša oblasť nachádza pod vplyvom chladného vzduchu, ktorý k nám priniesol ochladenie.

Podľa predikcií by ochladzovanie malo na našom území pokračovať aj nasledujúce dni. Postupne by malo začať mrznúť aj počas dňa.

Viac podrobností sme vám pripravili v samostatnom článku.