Pri Plzni sa objavil downburst. Vietor môže v meste napáchať veľké škody

08.06.2023 o 18:37 - Veronika Salayová

Dnešné búrky sú lokálne veľmi intenzívne. Najnebezpečnejším sprievodným javom pri búrkach je najmä prívalový lejak. Pri Plzni sa však podvečer vytvoril downburst, ktorý je nebezpečný najmä silným vetrom. 

Pri Plzni sa objavil downburst. Vietor môže v meste napáchať veľké škody
Foto: ČHMÚ

V našej oblasti máme búrlivo od predobedňajších hodín a búrky sú stále aktívne. Postupne síce strácajú na intenzite, no stále produkujú elektrické výboje a prinášajú prívalový lejak, ktorý zaplavuje.

Situácia na Slovensku je ohľadom dnešným búrok najkritickejšia v našom hlavnom meste, kde sú mnohé cesty pod vodou. Kolóny sú takmer v celom meste a zdržania sa počítajú na desiatky minút. 

Nebezpečný downburst pri Plzni

Avšak veľmi nebezpečná situácia sa dnes podvečer vyskytla aj pri Plzni, kde sa objavil downburst. Ide o silný veterný systém prúdiaci smerom nadol a von, ktorý prináša škodlivé vetry a množstvo vody do jednej lokality. 

Downburst sa nachádza južne od Plzne, avšak len pár kilometrov od centra mesta. Vietor pri downburste má obrovskú silu a môže napáchať množstvo škôd. Nebezpečná je aj voda, ktorá zrejme v oblasti spôsobí bleskové záplavy.

V prípade ďalších informácií budeme správu aktualizovať. Všetky aktuálne novinky zo Slovenska, ale aj z Európy ohľadom búrok nájdete v našom ONLINE prenose TU >>.

Reklama MediaAd