PRVÉ INFO: Ďalšie sneženie je na obzore. Prinesie ho MIKULÁŠ a zasype aj nížiny

PRVÉ INFO: Ďalšie sneženie je na obzore. Prinesie ho MIKULÁŠ a zasype aj nížiny
Peter Minárik

Začiatok týždňa sa nesie v stabilnom charaktere počasia, avšak už zajtra večer sa začne počasie zhoršovať. Tohtoročný Mikuláš prinesie pre milovníkov snehu potešenie. Na naše územie totiž mieri ďalšia vlna sneženia, ktorá zasype predovšetkým naše najteplejšie oblasti Slovenska.

Počasie na našom území ovplyvňuje tlaková výš, ktorá má svoj stred nad Balkánom. Tá prináša aktuálne na naše územie stabilné, no veľmi mrazivé počasie, nakoľko do našej oblasti prúdi chladnejší vzduch od severu. Tento príliv chladného vzduchu sa zmierni už v utorok, no oteplenie nebude výrazné a Mikuláš k nám prinesie ďalšiu snehovú nádielku.

V utorok si to cez naše územie zamieri teplý front. Ten však nebude príliš výrazný. Prinesie na naše územie sneženie, no to by sa malo vyskytnúť predovšetkým v Banskobystrickom kraji, ale bude slabé. Napadnúť by malo maximálne do 3 cm nového snehu.

Výraznejšie zrážky prídu v noci z utorka na stredu, teda na Mikuláša, kedy sa cez Balkán začne presúvať ďalšia tlaková níž a s ňou súvisiace zrážkové pole zasiahne aj naše územie.

Mikuláš bude na západe zasnežený

Mikulášske ráno bude na západnom a čiastočne aj na strednom Slovensku zasnežené, pričom už ráno začne sneženie spôsobovať prvé dopravné komplikácie. Sneženie totiž zasiahne najmä naše najteplejšie regióny Slovenska, v ktorých nie sú na intenzívne sneženie ľudia moc zvyknutí.

Najvýdatnejšia vlna sneženia by totiž mala zasiahnuť Podunajskú nížinu a predovšetkým južné okresy ako sú Komárno, Nové Zámky, či Levice. Intenzita sneženia by mohla prekročiť aj hranicu 3 cm za hodinu. Sneh tak bude pribúdať pomerne rýchlo. Napomôžu mu aj priaznivé teploty, ktoré by sa mali pohybovať okolo nuly, respektíve slabo pod nulou.

Mikulášske popoludnie prinesie sneh na takmer celé územie

Mikuláš však prinesie sneženie aj do Banskobystrického a do Žilinského kraja. Ráno bude snežiť len v krajných, západných okresoch, ale popoludní sa sneženie rozšíri do všetkých oblastí stredného a východného Slovenska. Naďalej však bude platiť, že najvýdatnejšie sneženie sa očakáva v južných okresoch Slovenska.

Sneženie tak už začne spôsobovať komplikácie aj na horských priechodoch stredného Slovenska. Problémy sa tak z Podunajskej nížiny rozšíria nad stredné Slovensko, zatiaľ čo na krajnom západe začnú zrážky ustávať.

V noci zo stredy na štvrtok by sa celé zrážkové pole malo presúvať smerom nad východné Slovensko a snežiť tak začne aj tu.

Kalamita nie je vylúčená

Ako sme už v článku spomínali, tak najvýdatnejšie sneženie sa očakáva na juhu Podunajskej nížiny, kde by podľa aktuálnych predikcií numerického modelu mohlo napadnúť aj viac ako 10 cm čerstvého snehu. Dodáme však, že toto je skôr minimálne množstvo a celková výška nového snehu by mala byť vyššia.

Ťažisko mikulášskych zrážok tak bude ležať v Podunajskej nížine a čiastočne aj na strednom Slovensku. Na Mikuláša by však malo zasnežiť na takmer celom našom území. Detailnejšie informácie o tom, koľko snehu napadne v jednotlivých oblastiach Slovenska nájdete na ďalšej strane >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / 4 °C
Kazimír
Zajtra
Prehánky
15 °C / 1 °C
Fridrich
Streda
Prehánka dažďa so snehom
13 °C / -1 °C
Radoslav
Štvrtok
Skoro jasno
12 °C / 0 °C
Tomáš
Piatok
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Alan
Sobota
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Františka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd