PRVÉ INFO: K Európe mieria hurikány Maria a Lee. Ohrozený je Island aj

Peter Minárik
Simulácie numerických modelov naznačujú, že začiatok októbra môže byť v Európe poriadne divoký. Hurikány z Atlantiku by mali zamieriť k Európe.

Simulácie numerických predpovedných modelov naznačujú, že Európu čaká mimoriadne búrlivý začiatok októbra. Hurikány Maria a Lee, ktoré sa aktuálne nachádzajú nad Atlantikom by si to totiž mali zamieriť smerom k Európe. Predikovať  presný pohyb hurikánov je spoľahlivé na niekoľko hodín, max. niekoľko desiatok hodín vopred, no ak sa predpovede naplnia, tak ďalšia jesenná búrka môže v Európe opäť páchať škody. Doraziť by mohla už tento víkend.

Nad Atlantikom sa aktuálne nachádzajú dva hurikány. Hurikán Maria sa nachádza nad západným Atlantikom a hurikán Lee sa nachádza v oblasti centrálneho Atlantiku.

 

Jednotlivé numerické behy naznačujú, že sa hurikány stočia smerom na severovýchod a budú postupovať severným Atlantikom smerom k Európe.

Takto by mal postupovať hurikán MARIA

 

Takýto by mal byť ďalší vývoj a smerovanie hurikánu LEE

 

Hurikány však začnú rýchlo strácať na sile. Z kategórie hurikánu degradujú najskôr na tropickú búrku a následne by mali degradovať ešte viac. Jednotlivé post-tropické cyklóny by sa nad severným Atlantikom mohli spojiť do mohutnej tlakovej níže. Jej smerovanie však nie je isté. Aktuálne predikcie numerického modelu GFS naznačujú, že post-tropická tlaková níž zamieri priamo nad Island a priniesť by mala pomerne ničivé nárazy vetra s rýchlosťou aj 35-40 m/s. Tlak v strede tejto post-tropickej cyklóny by mal klesať pod 970 hPa. 

Niektoré numerické modely, ako napríklad nemecký ICON však naznačujú, že cyklóna bude smerovať južnejšie a zasiahne severozápadnú Európu, najmä však Britské ostrovy. Poryvy vetra by mali presahovať 30 m/s a výška vĺn by mohla dosiahnuť 7 metrov.

Podobná situácia ako v minulosti ?

Zaujímavý je pohľad a priame porovnanie s hurikánom Debbie, ktorý sa taktiež formoval nad centrálnym Atlantikom a  neskôr dorazil do Európy. Podľa niektorých údajov ide o jediný tropický cyklón, ktorý zasiahol Európu.

Hurikán Debbie sa začal formovať, západne od Senegalu začiatkom septembra v roku 1961. Vývoj hurikánu bol veľmi nečakaný a ťažko v tej dobe predvídateľný. 6. septembra 1961 prešiel hurikán Kapsverdskými ostrovmi, ktoré zničil a zanechal za sebou 60 mŕtvych. Hurikán tu zoslabol, no následne nabral opäť na sile a dosiahol intenzitu hurikánu 3. kategórie. Poryvy vetra dosahovali až 195 km/h.

Takto postupoval hurikán Debbie v roku 1961

 

Miľníkom je 15. september roku 1961, kedy Debbie zasiahol portugalské súostrovie Azory. Dodnes sa vedú polemiky, či hurikán mal silu tropického cyklónu a môžeme tak uvádzať, že Európu zasiahol prvý tropický cyklón v novodobej histórii alebo hurikán degradoval na ex-tropický cyklón. 

Každopádne následne táto cyklóna sa v pri Írsku prehĺbila, čo malo ničivé prejavy v Írsku, kde zaznamenali poryv vetra na úrovni 183 km/h a smrť 18 osôb.  Búrka zasiahla aj Britániu, kde namerali poryvy vetra na úrovni 160 km/h.

Príčinou vzniku hurikánu Debbie boli vysoké teploty Atlantiku. Tie v časti ktoré zasiahol Debbie dosahovali teplotu +27°C a veľmi teplý je Atlantik aj tento rok.

AKTUALIZOVANÉ: Hurikány by mali počasie v Európe ovplyvniť ešte výraznejšie. Viac TU

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Zajtra
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Petronela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd