PRVÉ INFO: Na Slovensko príde definitívne ZIMA. Bude mrznúť aj počas dňa a snežiť má niekoľko dní

21.11.2023 o 00:12 - Peter Minárik

Všetci fanúšikovia zimného počasia sa môžu tešiť. V priebehu stredy sa črtá ochladenie, no to bude len prechodné a zasa sa oteplí. Vyzerá to však tak, že víkend bude tým zlomovým. Očakáva sa prudké ochladenie, ktoré nebude len dočasné. Odštartovať by malo pravé zimné počasie.

PRVÉ INFO: Na Slovensko príde definitívne ZIMA. Bude mrznúť aj počas dňa a snežiť má niekoľko dní
ilustračné foto Canva

Uplynulý víkend dorazilo na naše územie ochladenie, ktoré so sebou prinieslo aj do nížin prvé snehové vločky. Snehové vločky síce dorazili aj na západné Slovensko, no trvácnosť týchto snehových vločiek bola záležitosťou len niekoľkých desiatok minút. Tentoraz sa však črtá niečo veľké.

Pravidelne prinášame sezónne a mesačné vyhliadky. Na konci októbra sme vydali predpoveď na mesiac november. Avizovali sme, že november bude na zrážky bohatý a po teplotnej stránke bude nadpriemerný. To sa zatiaľ do bodky plní. Vo vyhliadke sme však avizovali, že niekde na prelome mesiacov sa črtá ochladenie, pokles teplôt, čo by mohlo priniesť zimné počasie. Vyzerá to tak, že sa vyhliadka naplní a záver novembra bude studený.

Do našej oblasti mieri také výrazné ochladenie, že teploty spadnú hlboko pod dlhodobý normál, bude mrznúť dokonca aj počas dňa a pridá sa aj sneženie, ktoré môže byť v niektorých regiónoch trvalé a výdatné.

Ochladenie už v strede týždňa

Začiatok tohto týždňa prináša na naše územie oteplenie, keďže od západu sa do našej oblasti začal dostávať teplejší vzduch. V pondelok sme namerali veľmi vysoké teploty, ktoré sa na západe dostávali aj nad +13 °C, čo na záver novembra nie je bežné.

Veľmi teplý bude aj utorok, no počas noci z utorka na stredu sa očakáva ochladenie. Od severu k nám prenikne chladný vzduch, ktorý však zatiaľ neprinesie nástup, ale len závan zimy.

Už stredajšie ráno bude na našom území mrazivé a maximálne teploty sa budú pohybovať len do +5 °C. Na severe môže aj počas dňa cez deň mrznúť. Chladný bude aj štvrtok, no vo štvrtok popoludní sa očakáva ďalšie oteplenie a v piatok zaznamenáme opäť vysoké teploty, ktoré sa budú šplhať až k +10 °C. Toto oteplenie bude len dočasné a už v sobotu, na Katarínu, čaká Európu prudké ochladenie, ktoré dokonca bude také výrazné, že môžeme hovoriť o definitívnom nástupe zimného počasia.

Bude mrznúť, a dokonca aj snežiť

K výraznej zmene začne na našom území dochádzať už v piatok. Budeme pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže so stredom nad Ruskom, okolo ktorej k nám od severu začne prenikať veľmi chladný vzduch, ktorý prinesie avizované zimné počasie na Slovensko.

V noci z piatka na sobotu začne na našom území klesať hranica sneženia. Tá sa postupne z hôr dostane na výšku okolo 300 m n. m. Od soboty tak môžete na Slovensku počítať s pravým zimným počasím. V sobotu ráno by už na celom území malo mrznúť. Počas dňa zostane na severe mráz, no na juhu sa teploty dostanú až na +4 °C.

Zároveň začne v sobotu postupovať front, ktorý prinesie vlnu zrážok. Pod 300 metrov bude pršať, čo zahŕňa aj naše nížiny, no nad 300 m n. m. treba už počítať so snežením. Zatiaľ sa však snehová pokrývka bude vytvárať len vo vyšších polohách. To sa zmení v nedeľu, kedy nás čaká ďalšie prudké ochladenie.

Zintenzívni sa príliv arktického vzduchu, ktorý bude studený a vlhký. Na takmer celom území treba v nedeľu počítať s celodenným mrazom. Len na juhu a západe by mohlo byť do +1 °C. Snežiť by však malo už na celom území, pričom pozor, na severe aj výdatnejšie.

Cez víkend to vyzerá na nástup pravého zimného počasia, ktoré bude iné v tom, že takéto zimné počasie sa udrží. Numerické predpovedné modely počítajú s tým, že zimné počasie sa udrží aj nasledujúci týždeň. Vývoj na ďalšie dni si pozrite TU >>>

Reklama MediaAd