PRVÉ INFO: Po horúcom víkende prídu BÚRKY. Kedy hrozia a kde prídu?

Peter Minárik

Pred nami je mimoriadne teplý a letný víkend, no tento nezvyčajne teplý víkend ukončí ďalšia vlna búrok. Čo nám hrozí a kedy hrozia búrky v jednotlivých oblastiach Slovenska?

Ako sme vás informovali, tak pred nami je nezvyčajne teplý víkend, ktorý bude zároveň posledným takto teplým víkendom. Pravdepodobne sa takéto vysoké teploty vrátia najskôr až v máji. Horúce počasie, ktoré zavládne počas tohto víkendu na našom území ukončí studený front, ktorý by mal priniesť na naše územie vlnu búrok.

Prvé búrky už v nedeľu

Počas nedele sa očakáva na našom území najteplejší deň. Pred postupujúcim studeným frontom do našej oblasti vyvrcholí príliv teplého vzduchu od juhozápadu. Nedeľné popoludnie prinesie teploty od +22 až do +28 °C, no druhá polovica nedele už prinesie možné búrky.

Front, ktorý nás začne ovplyvňovať bude veľmi výrazný. Tiahnuť sa bude naprieč celou Európou a v nedeľu popoludní bude pred našimi severnými hranicami.

synoptická situácia počas nedele
synoptická situácia počas nedele, zdroj: ČHMÚ
 

Prvé búrky by sa počas popoludnia mohli objaviť na severe Slovenska, predovšetkým v Žilinskom a v Prešovskom kraji. Riziko búrok by s pribúdajúcimi hodinami nemalo klesať, práve naopak. Na severe sa búrky môžu vytvoriť aj v noci z nedele na pondelok.

Najnebezpečnejším sprievodným javom by malo byť len prechodné zosilnenie zrážok. Nateraz sa neočakávajú nebezpečnejšie javy ako krúpy, či silné nárazy vetra.

Plošnejšie búrky budú v pondelok

Začiatok týždňa už prinesie absolútne odlišné počasie. Front sa bude nachádzať priamo nad našim územím a začne sa tvoriť línia búrok. Zatiaľ je však nemožné predikovať oblasti, v ktorých búrky hrozia a v ktorých sa neočakávajú. Všetko to bude závisieť od presného načasovania studeného frontu, čo bude jasné v nedeľu.

 

Isté však je, že búrky by mali byť plošnejšie a zrejme aj intenzívnejšie ako v nedeľu. Po vlne teplého počasia sa tak pripravte na búrky v našej oblasti.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd