PRVÉ INFO: Vo štvrtok hrozia Slovensku veľmi silné búrky

Ľubomír Franko

Mimoriadne vysoké teploty počas uplynulých dní schladili intenzívne búrky. Ďalšia vlna búrok, ktoré môžu byť mimoriadne silné, nás čaká v stredu a vo štvrtok.

Výrazné búrky počas uplynulých dní spôsobili početné škody nie len na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch.

Prívalové zrážky, silný nárazový vietor a krupobitie spôsobovali veľké problémy.

Už počas najbližších dní nás čaká ďalšia vlna intenzívnych búrok, ktoré by mali zasiahnuť najmä hornaté oblasti a západ Slovenska.

V stredu búrky najskôr na horách

V priebehu stredy sa očakáva spočiatku jasné počasie, no bude aj vlhko a dusno. Už počas dopoludnia sa budú v hornatých oblastiach tvoriť prehánky.

Popoludní sa očakávajú prehánky a búrky najmä na strednom a východnom Slovensku, najmenšia šanca je na západe. Dôvodom je, že búrkam bude chýbať iniciácia, ktorú zabezpečia hornaté oblasti.

Očakávané zrážky za celú stredu, zdroj: Meteologix
Očakávané zrážky za celú stredu, zdroj: Meteologix

Búrky budú miestami aj intenzívne, prinášať by mali najmä lokálny silný vietor a prívalové zrážky, pri výraznejších búrkach sa môže objaviť aj krupobitie.

V noci na štvrtok by sa mal v oblasti východného Rakúska vytvoriť búrkový systém, ktorý následne postúpi nad Moravu a okrajom môže zasiahnuť aj západ Slovenska. 

To by už malo ísť o intenzívnejšie búrky, ktoré môžu prinášať veľmi nebezpečný silný nárazový vietor.

Vo štvrtok šanca na mimoriadne silné búrky

Vo štvrtok sa v oblasti strednej Európy očakáva mimoriadne nebezpečná situácia. Vysoká vlhkosť, vysoké teploty, vhodné zvrstvenie atmosféry a silná dynamika budú priať tvorbe veľmi silných búrok.

Tie by sa mali vyskytovať najmä na severovýchode Rakúska a na východe Česka. Presná poloha búrok bude závislá od predchádzajúceho vývoja búrok v stredu a v noci na štvrtok. 

Predpoveď búrok na štvrtok, zdroj: ESTOFEX
Predpoveď búrok na štvrtok, zdroj: ESTOFEX

Viaceré modely sa ale zhodujú, že v tejto oblasti by sa mali tvoriť extrémne búrky, ktoré môžu spočiatku priniesť veľké krúpy, ojedinele aj tornádo. 

Následne sa očakáva vznik búrkových komplexov, ktoré postúpia nad Moravu či západné Slovensko. Tieto komplexy môžu priniesť nárazy vetra, ktoré môžu dosiahnuť aj cez 100 km/h.

Aj na nasledujúcom obrázku je možný scenár, ktorý vo štvrtok môže nastať. Na čele búrkového komplexu sa môže vyskytovať vietor s nárazmi aj cez 100 km/h.

Možné nárazy vetra na čele búrok vo štvrtok večer, zdroj: Meteologix
Možné nárazy vetra na čele búrok vo štvrtok večer, zdroj: Meteologix

Takto silné búrky by spôsobili značné a najmä rozsiahle škody v podobe postrhávaných striech, vyvrátených stromov. To by malo za následok veľké problémy nielen v doprave.

Situáciu budeme aj naďalej sledovať LIVE a budeme prinášať najčerstvejšie informácie.

Búrky môžete sledovať aj ONLINE na našom iRadare.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd