Rekordné mrazy v USA si vyžiadali najmenej 20 obetí. Problémom sú najmä nezateplené domy

Dominik Cenkner

Bez elektriny a v niektorých prípadoch aj bez dodávok vody. Tomuto musia už niekoľko dní čeliť obyvatelia na juhu Spojených štátov amerických. Dôvodom je rekordne mrazivé počasie, ktoré komplikuje život v Texase a v okolitých štátoch.

Najväčší problém v tomto prípade predstavujú domy, ktoré nie sú stavané a pripravené na takúto zimu. V mnohých prípadoch sú nezateplené a podľa výpovedí miestnych v nich teplota klesne aj na bod mrazu.

Americké médiá už s rozsiahlou „zimnou búrkou“ spájajú dve desiatky úmrtí. Niektoré mal spôsobiť priamo mráz, iné vyplynuli z pokusu ohriať sa.

Bez prúdu by mali byť ešte stále milióny ľudí. Len v Texase v utorok večer evidovali cez 3,5 milióna zákazníkov bez elektriny. V mnohých prípadoch tento stav trvá celé dni a ľudia kvôli tomu vyhľadávajú azyl v tzv. ohrievacích centrách. Nepriaznivá situácia okrem toho ochromila leteckú dopravu a úrady museli zavrieť stovky škôl.

Problémy začali na konci minulého týždňa po tom, čo USA v dôsledku výnimočnej meteorologickej situácie zaplavil arktický vzduch z Kanady. Vývoj v ďalších dňoch priniesol tuhé mrazy, sneženie alebo mrznúce zrážky takmer do všetkých kútov krajiny a taktiež aj na sever Mexika. Podľa americkej Národnej meteorologickej služby (NWS) v utorok snehová pokrývka ležala na 73 % amerického územia.

Najvážnejšia situácia je však na juhu územia, kde na takéto mrazy vôbec nie sú zvyknutí a preto na ne nie sú ani patrične pripravení. Dôkazom toho bol aj úsek diaľnice, ktorý bol úplne neodhrnutý preto, že v oblasti nemajú cestárske pluhy.

Len v Dallase pritom teplota v utorok klesla na -18 °C a mesto tak zaznamenalo najchladnejší deň za viac než 70 rokov. Domy, ktoré nemajú izoláciu pre chladné počasie tak takéto mrazy nezvládli.

Teploty v nich spadli k nule čo viedlo ku zlyhaniu topenia a taktiež vo viacerých prípadoch popraskalo aj zamrznuté potrubie. V dôsledku toho skolabovala aj elektrická sieť, o čom sme vás už informovali.

Aby toho nebolo málo, na pobreží Severnej Karolíny vyčíňalo aj tornádo. To si vyžiadalo tri obete. Spolu tak vyčíňanie počasia v rôznych podobách pripravilo o život najmenej 20 ľudí. Nezvykle chladné počasie má pritom v najbližších dňoch naďalej pokračovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd