Silný vietor a sneženie komplikujú dopravu na cestách aj v sobotu. Ktoré úseky ciest sú na tom najhoršie?

04.02.2023 o 08:38 - Dominik Cenkner

Vlna nepriaznivého počasia pokračuje na našom území aj dnes. Problémy už v ranných hodinách spôsobuje nielen sneženie, ale aj silný vietor.

Silný vietor a sneženie komplikujú dopravu na cestách aj v sobotu. Ktoré úseky ciest sú na tom najhoršie?
Situácia pod Tatrami je kritická, zdroj: Andrea Tomleinová Senderáková

Piatkové počasie spôsobilo na cestách skutočnú kalamitu. Doprava na niektorých miestach úplne skolabovala. 

Vodiči uviazli v kilometrových kolónach. Napr. v okolí Martina a Ružomberka sa čakalo v zápche vyše štyroch hodín. 

Sobota zatiaľ výraznejšie zlepšenie počasia nepriniesla, práve naopak. K sneženiu sa pridal aj silný vietor.

Problémové úseky

Ako informuje Slovenská správa ciest, vyhlásená kalamita pre sneženie stále platí na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí. Rovnako tiež v Poprade, Kežmarku, Martine a Turčianskych Tepliciach.

Obmedzenia naďalej platia aj pre horské priechody. Pre nákladné vozidla nad desať metrov dĺžky uzatvorili horský priechod Donovaly, Príslop, a Kremnické Bane. Horský priechod Dobšiná je uzatvorený pre dopravu nad 3,5 tony.

V severných okresoch západného a stredného Slovenska je obmedzená viditeľnosť na 100 metrov. V Námestove na cestách tretej triedy treba počítať tiež s tvorbou snehových jazykov. Mrznúce mrholenie je v Čebovciach a vo Veľkom Krtíši.

Cestári tiež upozornili, že cesty tretej triedy medzi Štrbou a Šuňavou a v Lučivnej sú pre silný vietor a záveje uzatvorené. Cesta druhej triedy medzi Srdiečkom a Bystrou je zjazdná len so snehovými reťazami. Tie sú nutné pre vozidlá nad 3,5 tony aj na cestách tretej triedy v obvodoch Haligovce a Spišská Stará Ves. 

Zasnežené a neupravené cesty sú tiež v okolí Prešova. S hustým snežením a neupravenými cestami treba počítať tiež na horskom priechode Fačkov a Čertovica.

Situácia na cestách v obci Ždiar v okrese Poprad, zdroj: Kristína Bobulová
Situácia na cestách v obci Ždiar v okrese Poprad, zdroj: Kristína Bobulová

Silný vietor váľa stromy

Dopravu komplikuje aj spomínaný silný vietor, ktorý váľa stromy. Stalo sa tak napr. za Kamennými Kosihami v smere do Vinice.

V Klokočove je na ceste spadnuté elektrické vedenie, cesta je neprejazdná. Problémy hlásia vodiči aj v okolí hlavného mesta.

Na D1 pred Bratislavou v smere zo Senca je na ceste spadnutá auto-plachta. A za Hrnčiarovcami nad Parnou v smere do Cífera je na ceste spadnutý strom, úsek je ťažko prejazdný.

Reklama MediaAd