Vodiči pre sneženie stoja v kolónach cez 4 hodiny. Od západu sa výrazne otepľuje, sneh sa začne topiť

Dominik Cenkner

Vstup do prvého februárového víkendu bol poriadne rušný. Postaralo sa o to počasie, ktoré na mnohé miesta prinieslo sneženie, silný vietor, ale aj búrky. Čo všetko sa dnes dialo?

Počasie v strednej Európe v piatok ovplyvňoval frontálny systém spojený s tlakovou nížou. Jej stred sa presúval z Nórskeho mora cez Dánsko nad Poľsko.

Dnešný deň tak už od rána prinášal od západu početné snehové zrážky. Práve na západe Slovenska spôsobilo sneženie v dopoludňajších hodinách množstvo problémov. 

Nevyhli sa im ani obyvatelia hlavného mesta - Bratislavy. Krátke, ale intenzívne sneženie spôsobilo problémy na D4 od Lužného Mosta po výjazd Bratislava-Rača. A rovnako tak na R7 od Bratislavy až po Holice.

Vyústilo to až do tragickej dopravnej nehody, pri ktorej zomrela 39-ročná vodička. Došlo k nej v okrese Nové Zámky.

Postupne začala hranica sneženia na západe stúpať a sneh sa menil na dážď. To však neznamenalo, že problémom bolo zrazu koniec.

Tragická dopravná nehoda v okrese Nové Zámky, zdroj: Polícia SR - Nitriansky kraj
Tragická dopravná nehoda v okrese Nové Zámky, zdroj: Polícia SR - Nitriansky kraj

V Žilinskom kraji prvý kalamitný stupeň

Na severozápade Slovenska výdatne sneží, resp. snežilo už niekoľko dní po sebe. Situáciu tak nezlepšila ani ďalšia vlna sneženia, ktorá oblasť zasiahla v piatok popoludní. 

Už pred 16. hodinou museli pre sneženie vyhlásiť mimoriadnu situáciu vo viac ako 20 obciach na území Žilinského kraja. Postupne sa pridávali aj ďalšie obce a mestá.

Najkritickejšia chvíľa nastala okolo 17. hodiny. To sa už začali uzatvárať viaceré úseky ciest a ľudia ostali uviaznutí v kilometrových kolónach.

Ministerstvo vnútra vydalo odporúčanie, aby ľudia z postihnutej oblasti necestovali. Problémom však bola skutočnosť, že v tej chvíli už bolo na cestách množstvo áut - študenti sa vracali domov zo škôl a pracujúci z práce. 

Kolóny v Martine, zdroj: Roman Adamják
Kolóny v Martine, zdroj: Roman Adamják

V kolóne stáli aj 4 hodiny

Vo večerných hodinách sa situácia naďalej zhoršovala. Celkovo vyše 30 obcí či miest muselo pre sneženie vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Z miest spomeňme napr. Trstená, Žilina, Dolný Kubín či Považská Bystrica. 

Aktuálne, po 21:30 je najhoršia situácia v okolí Žiliny a Martina. Vodiči tam v kolóne stoja už vyše 4 hodín a riešenie je stále v nedohľadne. 

Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sa vodiči aktuálne zdržia viac ako štyri hodiny. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Zuzany Šefčíkovej je najhoršia situácia na úseku Kraľovany – Šútovo. 

Kolóny v smere na Ružomberok, zdroj: Tatiana Tani
Kolóny v smere na Ružomberok, zdroj: Tatiana Tani

Doplnila, že medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov. „Postupne sa ich snažia vyťahovať. Medzitým zapadli cestári aj odťahová služba. Postupne sa bude všetko riešiť,“ uviedla pre TASR krajská policajná hovorkyňa.

Ak je to možné, predmetným úsekom sa vyhnite. Ak už v kolónach stojíte nezabúdajte na záchrannú uličku.

Od západu sa otepľuje

Kým niekde sa budú zo snehovej kalamity spamätávať dlhšie, inde po nej už o pár hodín nebude ani stopy. Za teplým frontom sa od západu prudko otepľuje. 

Teploty po 21. hodine, zdroj: shmu.sk
Teploty po 21. hodine, zdroj: shmu.sk

Na juhozápade sa teploty pohybujú až do +6 °C a teploty nad nulou už po 21:00 h hlási aj Žilina, ak keď len s hodnotou +0,1 °C.

Ďalšie zhoršenie počasia

Ako sme už spomenuli, od západu sa nám vo večerných hodinách výrazne otepľuje. Zatiekol k nám totiž teplejší vzduch, ten na jednej strane topí sneh, ale spôsobuje mokro na cestách. 

V noci z piatka na sobotu k nám však začne od severe zatekať arktický vzduch. Takže sa ochladí. Na mokrých cestách preto pozor na poľadovicu.

Navyše už v skorých ranných hodinách začne prudko fúkať. Silný vietor bude počas soboty v nárazoch dosahovať rýchlosť aj okolo 85 km/h. O tom sme vás informovali v samostatnom článku

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd