Uzatvárajú sa cesty. Doprava pre kalamitu skolabovala. Ministerstvo vyzýva, aby ste zostali doma

Dominik Cenkner

V piatkový podvečer sa situácia na cestách v súvislosti so snežením vôbec nezlepšuje, práve naopak. Ak nemusíte necestujte a ak musíte, tak sa vyzbrojte poriadnou dávkou trpezlivosti.

V priebehu celého dňa vás prostredníctvom nášho textového ONLINE prenosu informujeme o aktuálnom dianí na Slovensku v súvislosti so snežením. Najkritickejšia je situácia na severe. 

Sneženie síce začalo na Považí ustávať, avšak na ďalších miestach severného a východného Slovenska husto sneží, pričom intenzita sneženia dosahuje aj 3 cm v priebehu jednej hodiny.

Od ranných hodín vyhlasujú v jednotlivých obciach severného Slovenska kalamitnú situáciu. Situácia sa začala komplikovať predovšetkým na cestách. Situácia sa natoľko zhoršila, že správa ciest Žilinského kraja už pred 16. hodinou vyhlásila pre sneženie mimoriadnu situáciu.

V Žilinskom kraji prvý kalamitný stupeň

Vo viacerých lokalitách Žilinského kraja aktuálne platí prvý kalamitný stupeň. Cestári hlásia silné sneženie, ktoré obmedzuje dohľadnosť v okrese Čadca a na diaľnici D1 medzi Hornou Stredou a Ilavou. Taktiež aj v okolí Bánoviec nad Bebravou. Informuje o tom TASR.

Pre nákladné vozidla nad desať metrov dĺžky uzatvorili horské priechody Donovaly, Príslop, Šturec, Kremnické Bane a cestu II/ 531 medzi Muráňom a Červenou skalou. Cesty tretej triedy medzi Štrbou a Šuňavou a v Lučivnej sú pre silný vietor a tvorbu závejov uzatvorené.

Skrížené trolejbusy v Žiline, zdroj: Steve Kistan
Skrížené trolejbusy v Žiline, zdroj: Steve Kistan

Rozsiahle kolóny

Zelená vlna RTVS informuje, že pre nepriaznivé počasie je úplne neprejazdný úsek z Kraľovian do Martina. V smere na Ružomberok vodiči zatiaľ prejdú. Rátať treba s rozsiahlymi kolónami. Obojsmerne neprejazdná je podľa vodičov aj cesta zo Žiliny popod Strečno do Vrútok. Medzi Žilinou a Čadcou je zdržanie viac ako 90 minút.

doprava na severe Slovenska sa výrazne spomalila, zdroj: Google Maps
doprava na severe Slovenska sa výrazne spomalila, zdroj: Google Maps

Medzi Dolným Kubínom a Ružomberkom sa šmýkajú kamióny. „Na hlavnom ťahu pri Mošovciach je v oboch smeroch viacero odstavených kamiónov, úsek je ťažko prejazdný. V oboch smeroch sa tvoria rozsiahle kolóny,“ informuje Zelená vlna RTVS.

Na trase z Mníchovej Lehoty do Bánoviec nad Bebravou pre zlú zjazdnosť stratia vodiči rovnako viac ako 90 minút.

Problémy vo vlakovej doprave 

V súvislosti s nepriazňou počasia musia počítať cestujúci aj s meškaniami vlakov. Na niektorých úsekoch tratí popadali stromy. Železničná spoločnosť Slovensko informuje o nasledujúcich obmedzeniach:

  • Os 6723 (Tisovec 15:37 - Jesenské 16:50) predpokladané meškanie do stanice Tisovec je cca 45 minút
  • R 711 (Bratislava hl. st.15:55 - Žilina 18:39) mešká zo stanice Cífer 31 minút
  • EC 221 (Praha-Vršovice - Žilina 20:29) mešká na území ČR 57 minút

Zostaňte doma

Situácia na cestách je natoľko kritická, že Ministerstvo vnútra vydalo stanovisko v ktorom odporúča v oblastiach zasiahnutým snežením zostať doma.

Okrem toho žiada ľudí, aby neblokovali odhrnuté cesty kvôli prejazdu záchranných zložiek, sledovali predpoveď počasia a neparkovali pod stromami a pri stavbách s malou nosnosťou a zlou statikou.

Ak teda musíte vyraziť na cesty, dôležitá je správna výbava. Samozrejmosťou je autolekárnička, ale hodí sa vziať si so sebou aj nejaké jedlo a teplý nápoj v termoske. Ak uviaznete v kolónach nezabudnite na vytvorenie záchrannej uličky pre záchranné zložky, aby sa záchranári mohli dostať tam, kde to bude potrebné.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Zajtra
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Štvrtok
Búrky
32 °C / 13 °C
Valéria
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd