Silný vietor v nárazoch cez 100 km/h na západe láme stromy. Pre nepriaznivé počasie meškajú vlaky

04.02.2023 o 10:03 - Dominik Cenkner

Orkán Pit už od skorých ranných hodín ukazuje svoju silu. V týchto chvíľach už spôsobuje prvé škody a problémy tak na cestách, ako aj na železničných tratiach.

Silný vietor v nárazoch cez 100 km/h na západe láme stromy. Pre nepriaznivé počasie meškajú vlaky
Ilustračné foto, zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj

Zatiaľ čo počas včerajšieho dňa bola hlavnou témou kalamita, tak dnes to bude predovšetkým silný vietor. Ten sa síce rozfúkal už včera, kedy bolo veterno na horách a na západnom Slovensku, no v porovnaní s tým, čo nás čaká dnes to bol len slabý odvar. Priamo cez Poľsko, Ukrajinu až nad Balkán sa presúva stred tlakovej níže a práve jej blízkosť prinesie veľmi silný vietor.

Počas včerajšieho dňa bolo veterno najmä na horách, no okrem vypnutých lanoviek vietor výraznejšie škody nenapáchal a to ani v nižších polohách západného Slovenska, kde sa nárazy vetra pohybovali do 80 km/h.

Dnes je situácia iná. Silný vietor už spôsobuje viaceré škody. Cestujúci musia počítať s obmedzeniami. 

Na západe s nárazmi okolo 100 km/h

Silný vietor už v týchto chvíľach úraduje najmä v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier, kde v nárazoch dosahuje cez 180 km/h. Veterno je však aj v nižších polohách. 

Ide predovšetkým o západnú časť Košického kraja, alebo okolie Bratislavy. Vietor v týchto lokalitách dosahuje nárazy okolo 100 km/h. 

Problémy na cestách

Nielen sneženie, ktoré spôsobuje problémy najmä na cestách stredného a východného Slovenska, ale už aj vietor spôsobuje vodičom a cestujúcim obmedzenia. Pozor si treba dať v okolí Bratislavy, Trnavy či na ďalších miestach.

Vodiči krátko pred 10. hodinou hlásili nasledujúce obmedzenia:

  • spadnutý strom pred Dunajskou Lužnou v smere zo Šamorína
  • konár v pravom pruhu na D1 pred Bratislavou v smere zo Senca
  • silný bočný vietor na D1 medzi Bratislavou a Trnavou
  • spadnutý strom za Blatným v smere do Šenkvíc
  • popadané konáre na ceste medzi Ružindolom a Budmericami
  • veľký konár na D2 za odpočívadlom Závod v smere do Malaciek

Problémy hlási aj vlaková doprava

Nepriaznivé počasie komplikuje vlakovú dopravu. Pre popadané stromy na tratiach sú viaceré vlaky odrieknuté alebo meškajú. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) o tom informuje na sociálnej sieti.

Na viacerých úsekoch je doprava prerušená. „Momentálne je vplyvom počasia od 07.45 h prerušená doprava napríklad v úseku Smolenice - Dúbrava (padnutý strom) a od 08.00 h v úseku Medzibrodie - Oravský Podzámok (padnutý strom),“ uviedla pre TASR hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

Situáciu v súvislosti so silným vetrom sledujeme ONLINE v našom textovom prenose. Nájdete ho po kliknutí SEM, alebo na našej hlavnej stránke.

Reklama MediaAd