Slnko je TERAZ najintenzívnejšie za 20 rokov. Aj preto dochádza k častým slnečným búrkam

25.09.2023 o 17:00 - Veronika Salayová

Naše Slnko je aktuálne najintenzívnejšie za posledných 20 rokov. V dôsledku tejto vysokej intenzity dochádza aj k častým slnečným erupciám, výronom koronálnej hmoty a následných geomagnetickým búrkam na Zemi. 

Slnko je TERAZ najintenzívnejšie za 20 rokov. Aj preto dochádza k častým slnečným búrkam
Ilustračné. Foto: NASA

Slnečná aktivita dosiahla úroveň, ktorá nebola zaznamenaná za posledných 20 rokov, a svoj vrchol dosahuje oveľa skôr, ako v roku 2019 skupina vedcov predpokladala. 

Rozpor podľa nich môže poukazovať na to, že je potrebné lepšie pozorovanie a lepšie pochopenie aktivity Slnka a môže tiež naznačovať existenciu neznámych faktorov ovplyvňujúcich dynamo s ionizovaným plynom, z ktorého pochádza magnetické pole Slnka.

Vedci zvyčajne sledujú slnečné cykly počítaním slnečných škvŕn, pričom ich počet sa v priebehu slnečného cyklu zvyšuje a potom klesá takmer na nulu, keď sa magnetická aktivita znižuje. 

Odhady vedcov boli nesprávne

Keď sa v roku 2019 stretol prognostický tím NASA, NOAA a ISES, analyzoval asi 60 rôznych predpovedných modelov, z ktorých každý ponúkal odhad maximálneho počtu slnečných škvŕn.

Po týždni diskusie o výhodách rôznych prístupov výbor vtedy odhlasoval a dosiahol konsenzus, ktorý predpokladal vrchol so 115 slnečnými škvrnami okolo júla 2025.

Avšak naše Slnko je oveľa aktívnejšie, ako vedci predpokladali. Už v júli tohto roku dosiahlo 159 slnečných škvŕn, čo je teda o dva roky skôr.

To že tento odhad vedcov bol neprávny, môže mať mnoho dôvodov. Môže ísť o to, že vzťah medzi polárnymi magnetickými poľami a následnou slnečnou aktivitou je odvodený z meraní trvajúcich len niekoľko desaťročí a v hre môžu byť aj iné dôležité faktory. 

Častejšie polárne žiary

V dôsledku tejto vysokej intenzity dochádza aj k častým slnečným erupciám a výronom koronálnej hmoty. Ak dôjde k výronu tejto hmoty smerom k našej planéte, tak tieto nabité častice zreagujú s magnetosférou Zeme, čo vedie k následných geomagnetickým búrkam.

Tie sa prejavia najmä polárnymi žiarami, výnimočne aj nižšie od pólov, avšak môže dochádzať aj k výpadkom signálov v dôsledku narušenia satelitných technológií vo vesmíre, výpadkom rádia či dokonca elektrického prúdu, ak Zem zasiahne veľmi silná geomagnetická búrka.

Zhodou okolností sa pri nečakane silnej geomagnetickej búrke objavila polárna žiara počas uplynulej noci aj nad Slovenskom, čo sa nestáva často. Viac informácií nájdete v článku TU

Reklama MediaAd