Tornádo na Morave o sile F4, ktoré zabilo 6 ľudí udrelo presne pred rokom. Ako to celé začalo?

Peter Minárik

Dnes, presne pred rokom to vyzeralo na pokojný deň. Nikto však netušil, aká apokalypsa a katastrofa príde večer. Udalosť, ktorú si naša generácia bude pamätať do konca svojho života. Na Morave, kúsok od našich hraníc zosadlo tornádo o sile F4, ktoré napáchalo katastrofálne škody a vyžiadalo si 6 životov.

Dnes je to presne rok, čo sa niekoľkými moravskými obcami, len kúsok od našich hraníc prehnalo tornádo. To malo na naše klimatické podmienky extrémnu silu a len málokto veril tomu, že niečo takéto dokáže supercelárna bunka priniesť.

Podmienky, ktoré nastali však boli extrémne a takmer všetci meteorológovia varovali pred týmto osudným dňom 24.6.2021. Mimoriadne silné búrky sa očakávali, ale nikto netušil, že to bude také zlé ako to nakoniec bolo. 

Predpoveď varovala pred tornádom

Tornáda nie je možné absolútne predpovedať. Problematická je už i len predpoveď búrok, nieto tornád, no meteorologické podmienky boli mimoriadne podivné. Ranná predpoveď napríklad v podaní meteorologické služby Estofex vyzerala nasledovne a to ešte nikto netušil, že predpoveď sa takmer podarí.

zdroj: estofex
zdroj: estofex

Sústrediť sa treba na oblasť, ktorá je ohraničená stupňom 3. V tejto oblasti sa očakávali výnimočné podmienky pre tvorbu superciel. Búrky sa mali tvoriť vo veľmi vhodnej dynamike a tvorbe supercelárnych búrok malo priať silné výškové prúdenie.

Naviac smerom k východu a k našim hraniciam numerické predpovedné modely očakávali stúpajúci strih vetra v nízkych hladinách troposféry. ,,Najmä na Morave a na západe Slovenska tak nie je vylúčený ani vznik tornáda,, informovali sme v tomto článku ešte v osudné ráno.

Takto to všetko začalo

V podvečerných hodinách sa v okolí západného Slovenska začalo formovať množstvo búrok. Na našom území panoval teplý a veľmi dusný deň. Podvečer zaplavili sociálne siete fotografie oblakov typu mamma, ktoré boli nad Bratislavou veľmi fotogenické a naznačovalo to ticho pred poriadnou búrkou, ktorá nanešťastie prišla.

Okolo 19:20, neďaleko mesta Břeclav zosadol vír na zem, ktorý sa začal zväčšovať a vydal sa smerom k diaľnici D2. Tú prekonal a tornádo začalo postupovať smerom na východ.

Tornádo začalo naberať na sile a postupovalo cez husto obývané oblasti. Tornádo prešlo neuveriteľne veľkú dráhu a to až 26 km, čo je aj na tornáda v USA pomerne veľa. Tornádo postupovalo okolo slovenskej hranice cez obce Hrušky, Moravskú Novú Ves, Mikulčice, Ludice k mestu Hodonín a následne severovýchodne od mesta Hodonín zaniklo.

dráha tornáda
dráha tornáda

Tornádo zabilo 6 ľudí a viac ako 200 zranilo

Je až ťažké opísať, akú hrôzu ľudia prežívali. V našej zemepisnej oblasti nie je bežné, že sa vyskytujú takéto významné tornáda. O tom svedčí aj často riskantné správanie ľudí z postihnutých oblastí, ktorí si natáčali tornádo až keď sa dostali na jeho tesný okraj a pocítili deštrukčné účinky. Ľudia si neuvedomovali ako veľmi riskujú svoj život, no aj preto vznikli skutočne fascinujúce videá, ktoré zachytávajú priamo prechod tornáda.