Tropické choroby mieria do Európy. Na vine je tento najväčší zabijak ľudí

Tropické choroby mieria do Európy. Na vine je tento najväčší zabijak ľudí

Najväčším „zabijakom“ ľudí je komár, ktorý prenáša smrteľné vírusy na človeka. Podľa výskumu nemeckých a švédskych vedcov bude Európa do roku 2060 pravidelne zažívať výskyt nebezpečných ochorení v dôsledku invazívneho šírenia komárov do našej oblasti. Počet prípadov ochorení by sa mohol v Európe zvýšiť až päťnásobne.

Komáre sú považované za najväčších zabijakov ľudí. Zdá sa vám to prehnané? Čísla však hovoria sami za seba... Komár každoročne zabije pol milióna až 1 milión ľudí na celom svete, čo z neho bezpochyby robí najnebezpečnejšieho tvora pre ľudstvo. 

V dôsledku klimatických zmien sa v posledných rokoch rozšíril rozsah komárov rodu aedes, medzi ktoré patrí aj komár tigrovaný. Jeho výskyt je už potvrdený aj na Slovensku, čo je veľmi znepokojivé.

Tento hmyz je sám o sebe pomerne neškodný, ale to, čo z neho robí skutočného zabijaka, je fakt, že je prenášačom vírusov, ktoré spôsobujú mnohé tropické choroby ako napríklad maláriu, horúčku dengue, žltú zimnicu, chorobu Zika a vírus chikungunya. 

Doteraz tieto ochorenia predstavovali hrozbu najmä pre obyvateľov teplejších oblastí, ale výskum publikovaný v časopise The Lancet Planetary Health ukazuje, že v priebehu niekoľkých desaťročí im budú čeliť aj takmer všetci Európania.

 

 

 


Väčšina prípadov na juhu

Výskumný tím analyzoval prípady horúčky dengue a chikungunya v Európe za posledných 35 rokov a porovnal ich s údajmi o šírení komára tigrovaného (aedes albopictus). Vedci sa zamerali na to, ako dlho trvalo obdobie medzi usadením sa hmyzu v danom regióne a objavením sa prvých lokálnych ohnísk chorôb.

Výsledky ukázali, že frekvencia a závažnosť európskych epidémií sa od roku 2010 obzvlášť výrazne zvýšili. V najteplejšom roku v histórii meraní, teda v roku 2024, bolo hlásených 304 lokálnych prípadov horúčky dengue.

Pre porovnanie – za predchádzajúcich 15 rokov ich bolo v rovnakej oblasti celkovo 275. Lokálne ohniská boli doteraz zaznamenané v štyroch krajinách: Chorvátsku, Taliansku, Francúzsku a Španielsku.

 

Dokonca aj päťnásobný nárast

„Naše zistenia zdôrazňujú, že Európska únia sa posúva od sporadických ohnísk chorôb prenášaných komármi aedes k endemickému stavu,“ vysvetlili výskumníci.

Termín „endemický“ v ekológii znamená rod alebo druh jedinečný pre danú lokalitu, ale v epidemiológii má trochu iný význam. Endemické choroby sa vyskytujú trvalo v danej oblasti alebo populácii a predstavujú hrozbu za každých okolností. Nemusia byť nevyhnutne obmedzené na jednu konkrétnu oblasť.

 

Výskumný tím dodal, že čím vyššie sú teploty, tým väčšie je riziko prepuknutia nákazy spôsobenej vírusmi prenášanými tigrovanými komármi. Za predpokladu najhoršieho možného scenára klimatických zmien by sa lokálne prípady horúčky dengue a chikungunya mohli do roku 2060 zvýšiť až 5-násobne oproti súčasným úrovniam.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
27 °C / 7 °C
Vasil
Zajtra
Jasno
31 °C / 9 °C
Vít
Pondelok
Jasno
30 °C / 14 °C
Blanka
Utorok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Adolf
Streda
Jasno
28 °C / 10 °C
Vratislav
Streda
Oblačno
22 °C / 8 °C
Vratislav
Štvrtok
Skoro jasno
29 °C / 11 °C
Alfréd
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd