V Tibete skončila záchranná akcia po páde lavíny na diaľnicu. Konečná bilancia obetí je hrozivá

23.01.2023 o 18:01 - Dominik Cenkner

Ešte minulý týždeň vo štvrtok sme vás na našom webe informovali o utorkovom páde lavíny v Tibete. Už vtedajšie informácie hovorili o najmenej ôsmich obetiach. Konečné číslo je oveľa vyššie. 

V Tibete skončila záchranná akcia po páde lavíny na diaľnicu. Konečná bilancia obetí je hrozivá
Záchranné práce v oblasti kde spadla lavína sa skončili, zdroj: ČTK

Pátranie po obetiach utorkovej lavíny v čínskej Tibetskej autonómnej oblasti sa skončilo. Informovali o tom čínske štátne médiá.

O život prišlo najmenej 28 ľudí a nájdených bolo 53 preživších, z ktorých päť utrpelo vážne zranenia. Koľko ľudí je stále nezvestných, zatiaľ nie je jasné.

Obete cestovali domov na oslavu lunárneho nového roka

Lavína v utorok večer zasypala autá pri diaľničnom tuneli, ktorý spája mesto Ňingthri ležiace v nadmorskej výške 3 040 metrov s okresom Mänling. Je to odľahlá oblasť obývaná prevažne budhistami.

Mnohí ľudia, ktorých lavína zasiahla, cestovali domov na oslavu lunárneho Nového roka. Ten v Číne tento rok pripadol na nedeľu 22. januára.

Do pátrania bolo podľa úradov zapojených 1 348 ľudí a použitých bolo 236 kusov techniky. Odpratávali pritom 7,5 kilometra dlhý úsek.

Zatiaľ nie je jasné, čo presne lavínu odtrhlo. Podľa odborníkov citovaných agentúrou Nová Čína k odtrhnutiu lavíny mali prispieť v tom čase stúpajúce teploty.

V Himalájach sú zosuvy lavín pomerne časté. Vlani v októbri si lavína v indickej časti Himalájí vyžiadala najmenej 26 ľudských životov.