Víchrica sa rúti a prinesie kalamitu. Kedy a kde bude najhoršie ?

Peter Minárik

Dnes to vypukne. Blíži sa k nám veľmi silný vietor, ktorý neobíde žiaden kút nášho územia. Najveternejšie bude na našich horách, ale silnému vetru sa nevyhnú ani nižšie polohy a to predovšetkým na západe Slovenska.

Pred nami sú mimoriadne nepriaznivé hodiny, ktoré prinesú veľmi silný vietor. Bude to mať na svedomí tlaková níž Yulia, ktorá sa prehĺbila nad Severným morom a aktuálne začína postupovať nad Nemecko, pričom ďalej bude smerovať nad južné Poľsko. Ako sa tlaková níž bude blížiť k nášmu územiu, tak bude silnieť vietor.

Silný vietor už v týchto chvíľach silnie v Podunajskej nížine a to predovšetkým na juhozápade. Nárazy vetra sa tu však pohybujú zatiaľ len okolo 50 až 70 km/h. 

Popoludní sa silný vietor prechodne upokojí, no po západe Slnka to príde a silný vietor začne naberať na sile na celom našom území.

Vietor sa začne stáčať z južného na západný a postupne na severozápadný. S pribúdajúcimi hodinami začne poriadne silnieť.

Tá najhlavnejšia a najintenzívnejšia vlna vetra by mala na naše územie doraziť okolo 22:00 až 23:00, kedy k nám od severu začne postupovať studený front. Práve na jeho čele sa očakáva výrazné zosilnenie vetra. Studený front prinesie zrážky a poriadne silný vietor, ktorý by mal pretrvávať až do ranných hodín. Vyskytnúť sa môžu aj búrky.

Najsilnejšie nárazy sa v nižších polohách a na horách očakávajú medzi 22:00 až 04:00, no to nebude platiť pre Tatry, kde sa očakávajú najsilnejšie nárazy od 01:00 do 06:00.

Na našom území by nárazy vetra mali dosahovať nárazy aj v nižších polohách od 60 do 90 km/h. Na západe územia môže v nižších polohách fúkať až cez 100 km/h a to najmä v Podunajskej nížine.

Na slovenských horách bude ešte veternejšie ako v nižších polohách. Nárazy vetra dosiahnu rýchlosť až 110 km/h. Najextrémnejší vietor sa očakáva vo Vysokých Tatrách, kde dosiahne rýchlosť 140 až 160 km/h.

Vietor by mal na našom území slabnúť v pondelok ráno. To najdôležitejšie v skratke:

  • Najsilnejšie nárazy vetra čakajte medzi 22:00 až 04:00
  • V nižších polohách nárazy dosiahnu rýchlosť 60 až 90 km/h, v Podunajskej nížine až cez 100 km/h
  • Na horách bude fúkať v nárazoch 80 až 110 km/h, vo Vysokých Tatrách 140 až 160 km/h.

Vzhľadom k tomu, že veterno bude na celom našom území a to aj v pomerne nižších polohách tak počítajte s tým, že vietor bude veľmi často lámať konáre a vyvracať stromy. Počítajte s tým, že je vysoká pravdepodobnosť vyhlásenia kalamitnej situácie v energetike a zajtra rána sa tak tisícky ľudí ocitnú bez dodávok elektrickej energie.

Ukotvite voľné predmety, odparkujte autá z blízkosti stromov a počas noci radšej zostaňte doma. Viac o blížiacej sa víchrici Yulia nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd