VIDEO: Pozrite si tornádo F0, ktoré na východe Slovenska páchalo škody

Peter Minárik

Na Slovensku sa dnes vyskytlo tornádo. Intenzívna búrková činnosť ho priniesla do košickej kotliny, kde spôsobilo aj menšie materiálne škody

Pred studeným frontom sa dnes na našom území vyskytujú pomerne intenzívne búrky, ktoré sú na východe aj vo forme superciel. Práve supercely zvyknú spôsobovať najväčšie škody. Dokážu produkovať krúpy, ale aj tie najnebezpečnejšie javy ako sú tornáda.

Dnešný deň priniesol na naše územie veľmi nebezpečné sprievodné javy. Búrky produkovali krúpy, tromby, ale vyprodukovali aj jedno tornádo.

Tornádo na Slovensku

Ako prví sme dnes informovali o tornáde, ktoré zosadlo na východe Slovenska. Tornádo v obci Ploské, v časti Ortáše spôsobovalo aj škody.

Prvé podozrenie na tornádo bolo v oblasti Moldavy nad Bodvou, kde supercelárna búrka vyprodukovala rotujúci lievik. Ten sa však nedotkol zemského povrchu a takémuto javu hovoríme tromba. Úplne iná situácia však nastala ďalej od tejto udalosti, v košickej kotline.

V okolí Košíc sa začala vytvárať ďalšia supercelárna búrka, ktorá priniesla ďalšiu trombu. Nakoniec sa však tromba dotkla zeme a spôsobila materiálne škody.

Na videu si môžete pozrieť ako toto tornádo v oblasti východného Slovenska vznikalo.

Tornádo spôsobilo menšie škody

Podľa najaktuálnejších správ sa v obci Ploské vyskytlo tornádo o sile F0. Ide o najnižšiu kategóriu intenzity tornád, no napriek tomu dokáže aj takéto tornádo páchať škody, čomu nasvedčujú aj následky v časti Ortáše.

Na niekoľkých domoch tornádo strhlo strechy a škridle, ktoré následne odhodilo do vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov.

Tornádo však našťastie išlo v obci po línii mimo najhlavnejšiu zástavbu, a tak poškodených zostalo len niekoľko domov a nenapáchalo výraznejšie škody.

Aktuálne cez naše územie postupuje studený front, ktorý už zajtra prinesie ochladenie. Tento studený front rozdeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty, čo sú vždy výborné podmienky pre vznik takýchto úkazov. Tornádo, ktoré sa vyskytlo na východe Slovenska počas dnešného dňa je prvé tornádo zaznamenané na Slovensku počas tohtoročnej búrkovej sezóny. Škody po tornáde nájdete v galérii.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd