VIDEO: Turistom sa postavili vlasy na hlave. Hrozilo im veľké nebezpečenstvo. Toto urobte, keď sa to stane aj vám

23.09.2023 o 19:02 - Dominik Cenkner

Chvíle oddychu a zábavy sa v jednej chvíli mohli zmeniť na boj o holý život. Svoje o tom vedia turisti, ktorí sa ešte uprostred augusta vydali do púšte Kumtag. 

Púšť Kumtag, ktorá sa rozprestiera na severozápade Číny, je obľúbeným miestom pre turistov. Navštíviť sa ju rozhodla aj istá skupinka ľudí, ktorá na svoj zážitok nezabudne do konca života.

Keď sa dostali na vrchol piesočnej duny, aby si ju v pokoji prezreli, všetkých prekvapilo, keď sa im vlasy a chlpy na tele postavili hore dupkom a vydávali prskavý zvuk. Dokonca cítili, ako sa ich mobilné telefóny a vozidlá „nabíjajú“ elektrinou.

Čao, ktorý v tejto oblasti pracuje ako púštny sprievodca už viac ako desať rokov, vyjadril svoj údiv a uviedol, že s takýmto javom sa stretol prvýkrát. To rozhodne netušil, ako blízko smrti bola celá skupina, vrátane neho.

Ide o dôležitý signál

Po tom, čo skupina turistov kvôli neočakávanej udalosti strávila na vrchole duny len štyri až päť minút, zostúpila dole. Keď sa približne po 20 minútach vrátili na to isté miesto, úkaz zmizol.

Podľa odborníkov, za týmto, na prvý pohľad zábavným, javom, môžu zelektrizované mraky nad hlavami turistov. Za takýchto okolností pôsobia ľudia ako ostrý hrot, čo vedie k silnému narušeniu elektrického poľa okolo hlavy, čo má za následok pocit, že vlasy sú indukované statickou elektrinou.

V extrémnych prípadoch hrozí riziko zásahu bleskom. Ako mu predísť?

Toto robte, ak sa to stane aj vám

K tomuto javu na púšti často nedochádza, pre nízky počet búrok, ale v iných oblastiach k nemu môže dôjsť častejšie. Podobný zážitok sa teda môže stať aj vám. 

Keď sa s tým človek stretne vo voľnej prírode, mal by si okamžite nájsť nižšie miesto a skrčiť sa s nohami pri sebe. Nelíhajte si však rovno na zem. Mokrá zem je totiž dobrý vodič elektriny.

K zvláštnym javom dochádza preto, lebo každá búrka so sebou prináša elektrické náboje. Takto vznikajú blesky a keď sa blesk chystá udrieť, atmosféra je elektricky nabitá. To je to, kvôli čomu vám vstávajú vlasy.

Blesk zabil dvoch ľudí

To, že s búrkami a bleskami nie je žiadna sranda, dokazuje aj tragédia, o ktorej sme vás informovali len pred pár dňami. Blesk usmrtil dvoch ľudí na pláži Maruata v mexickom štáte Michoacán.

Jednou z obetí bola 33-ročná žena, ktorá zomrela na mieste. Druhou obeťou bol miestny predavač, ktorý zahynul po prevoze do nemocnice. 

Tento desivý moment úderu blesku do ženy zachytil na kameru jeden z návštevníkov pláže. Video sa čoskoro stalo virálne a obletelo svet.

Reklama MediaAd