Víkend prinesie príjemné počasie aj POLÁRNU ŽIARU. Budeme mať šťastie na jasnú oblohu?

Víkend prinesie príjemné počasie aj POLÁRNU ŽIARU. Budeme mať šťastie na jasnú oblohu?
Ema Bazhaykin

Záver týždňa nás ani tentokrát nesklame. Na Slovensku sa môžeme opäť tešiť na príjemný víkend a ak budeme mať šťastie na jasnú oblohu, možno si užijeme aj polárnu žiaru. 

Po búrlivom začiatku pracovného týždňa sa posledné dni niesli v pokojnom duchu. Počasie sa po búrkach stabilizovalo a aj keď nám studený front spočiatku doniesol ochladenie, postupne sa vyjasňovalo a otepľovalo.

Včera sme si užili slnečný deň s príjemnými jarnými teplotami. Tie vystúpili na +18 °C až +23 °C, len na Orave či Spiši maximálne na +16 °C. Najteplejšie bolo v južných okresoch Slovenska. Pre severný vietor, ktorý fúkal najsilnejšie na východe nášho územia v Košickom kraji a to do 25 km/h, však mohla byť pocitová teplota o čosi nižšia. V ostatných oblastiach bol severný vietor len mierny.

Noc bola mrazivá

Už v noci sa však citeľne ochladilo a výstraha prvého stupňa pred prízemnými mrazmi bola vydaná pre celé územie Slovenska.

 

 

Mrazy sa v niektorých oblastiach vyskytli vo výške piatich centimetrov nad povrchom, s minimálnou teplotou vzduchu 0 °C až -2 °C. Očakávaný prízemný mráz však v danej ročnej dobe a oblasti nie je ničím nezvyčajným, môže však poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu.

Aké počasie bude v piatok a cez víkend?

Aj keď v piatok dôjde k miernemu ochladeniu, teploty budú stále príjemné a primerané k ročnému obdobiu. Dnes bude jasno až polooblačno, zrána výnimočne hmla. Popoludní od severozápadu bude postupne pribúdať oblačnosť a miestami slabé zrážky.

Najvyššia denná teplota dosiahne +20 °C až +23 °C. Na Kysuciach, Orave a pod Tatrami miestami okolo +17 °C. Teplota na horách vo výške 1 500 m n. m. sa bude pohybovať okolo +9 °C. Fúkať bude slabý, popoludní postupne miestami severný vietor do 5 m/s (20 km/h). 

Takéto stabilné počasie nás čaká aj v sobotu, kedy denné teploty vystúpia na +19°C až +24°C. Ďalšie zhoršenie počasia a spolu s ním aj búrky prídu až v nedeľu, kedy bude nad naším územím znovu prechádzať studený front.

 

Uvidíme cez víkend polárnu žiaru?

Prognózy naznačujú, že sa môžeme tešiť na mimoriadne silnú polárnu žiaru aj na Slovensku. Mohlo by ísť o doteraz najsilnejšiu polárnu žiaru viditeľnú voľným okom v našich končinách v tomto roku. Tentokrát ju máme šancu vidieť až tri dni po sebe. 

Aj keď je polárnu žiaru pomerne ťažké predpovedať, zatiaľ je najväčšia šanca na pozorovanie polárnej žiary v sobotu, keby by mohla obloha krásne hýriť farbami. Kým na póloch má polárna žiara najčastejšie zelenú farba, v stredných zemepisných šírkach sa objavujú skôr červené, ružové či fialové odtiene. 

Otázne však je to, či sa počas víkendu obloha vyjasní a poteší nás pohľadom na nebeské divadlo. Aj keď bude príjemne teplo, očakáva sa veľká až zmenšená oblačnosť. Je preto možné, že kým sa v jednom kúte Slovenska bude dať polárna žiara pozorovať voľným okom, v druhom zostane skrytá za oblakmi. Preto ak polárnu žiaru v tieto noci uvidíte, pošlite nám vaše fotografie do redakcie prostredníctvom tohto odkazu

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd