Tento rok meteorológovia predpovedajú najhoršiu hurikánovú sezónu za posledných 25 rokov. Vzniknúť má oveľa viac tropických búrok a nadpriemerne veľa ničivých hurikánov. Ovplyvnia aj počasie u nás.
Sezóna hurikánov v Atlantickom oceáne začala 1. júna a tá tohtoročná bude podľa predpovedí naozaj extrémna. Od júna do októbra by sa malo vytvoriť 17 až 25 pomenovaných búrok, hoci priemerne ich je okolo 14.
Okrem zhruba 20 pomenovaných búrok očakávajú 8 až 13 búrok dosahujúcich silu hurikánu a najmenej štyri silné hurikány, ktoré sprevádzajú vietor s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu a viac, čo sú hurikány kategórie 3 až 5.
„Vyzerá to, že táto sezóna bude mimoriadna vo viacerých smeroch," povedal šéf NOAA Rick Spinrad. Dodal, že dnešné hlásenie počíta s doteraz najvyššou hurikánovou aktivitou, akú jeho agentúra predpovedala za 25 rokov.
„Vplyv na počasie v Európe majú najmä tie hurikány, ktoré sa z Karibského mora vydajú na sever pozdĺž pobrežia Spojených štátov a po svojom zoslabnutí sa zmenia na bežnú tlakovú níž nad severným Atlantikom," povedala pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.
Vplyv na nás majú tzv. ex-hurikány. Ak sa takáto tlaková níž dostane až nad strednú Európu prináša výdatné dažde a silný vietor. Ak sa ale dostane "len" nad západnú Európu, do našej oblasti preniká veľmi teplý vzduch.
Stalo sa tak aj minulý rok, kedy pozostatky hurikánu Lee dostali nad západnú Európu a priniesli silné búrky. Tie úradovali vo Veľkej Británii či Švajčiarsku a v Nemecku zosadlo tornádo.
Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich intenzitu hurikánov je teplota vody v páse medzi Afrikou a Strednou Amerikou, ktorý je označovaný ako „hlavný región rozvoja". Potom, čo vlani svet zažil najteplejší rok od začiatku meteorologických záznamov, zostáva tento rok teplota oceánu extrémne vysoká. A teplá voda je „palivo pre hurikány".
Druhou kľúčovou premennou sú periodicky sa striedajúce javy El Niňo a La Niňa. Podľa meteorológov práve nastupuje druhý z uvedených fenoménov, ktorý spravidla zmierňuje búrkovú aktivitu v Tichomorí a posilňuje ju v Atlantiku. Dôvodom je to, že jav La Niňa väčšinou zvyšuje nestabilitu v atmosfére a potláča vetry vo vysokej nadmorskej výške, ktoré môžu búrky na východ od amerického kontinentu zabrzdiť.