Zaujímavá jarná vyhliadka: Aká nás čaká jar podľa prognóz od AccuWeather?

23.03.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Americká meteorologická spoločnosť AccuWeather pravidelne uverejňuje svoje dlhodobé prognózy na každé ročné obdobie. Najnovšie prišla s vyhliadkou na jar 2023 v Európe. Aká nás čaká jar podľa ich predpovedí? 

Zaujímavá jarná vyhliadka: Aká nás čaká jar podľa prognóz od AccuWeather?
Prognóza na jar 2023. Zdroj: AccuWeather

Na Slovensku začala astronomická jar naozaj príjemným jarným počasí, pričom v pondelok sme dokonca zaznamenali aj prvú „dvadsiatku“ v tomto roku. Najbližšie dni nás síce čaká ochladenie a návrat zimného počasia, no nič to nemení na tom, že tu máme jar.

Americká spoločnosť AccuWeather každý rok uverejňuje svoje dlhodobé prognózy na nadchádzajúce ročné obdobie pre jednotlivé kontinenty. Pred pár dňami prišla s prognózou aj pre Európu.

Aká je prognóza pre Slovensko?

Pre tohtoročnú prognózu je dominantná búrková línia naprieč strednou Európou. Táto dominantná búrková trasa prinesie najmä nárast jarných zrážok. Podľa mapy by mala táto línia prechádzať naprieč celým Slovenskom, čo znamená, že jar by mala byť na väčšine nášho územia nadpriemerne daždivá. 

V južných európskych krajinách však hrozia povodne, a to najmä v lokalitách ako Taliansko či Balkán. Ak by prognóza vyšla, pre Taliansko by táto správa bola aj priaznivá, keďže Taliansko aktuálne trpí veľkým suchom. 

Jarné prehánky a zrážky sú tak vítané v celom alpskom regióne. Tieto nadpriemerné zrážky by pomohli doplniť prázdne nádrže a korytá riek, keďže snehová pokrývka vo väčšine švajčiarskych, rakúskych a talianskych Álp je tento rok o 60 – 70 % nižšia ako typická výška na začiatku marca.

Juh Slovenska bude teplejší

Veľká časť juhovýchodnej Európy bude túto jar naďalej čeliť veľmi teplým podmienkam, pričom v máji a začiatkom júna sa podľa AccuWeather ešte viac oteplí. Je možné, že v južných okresoch Slovenska budú prevládať nadpriemerne vysoké teploty.

Podľa prognózy AccuWeather teda Slovensko čaká teplotne priemerná až mierne nadpriemerná jar, najmä na juhu Slovenska, avšak čo sa zrážok týka, jar by mala byť výrazne nadpriemerná na väčšine nášho územia. 

Treba však dodať, že dlhodobé prognózy treba brať s určitou rezervou. Kým apríl by mal byť ešte premenlivý, máj a začiatok júna by mal byť už ustálený a mal by prinieť aj vyššie teploty.

Reklama MediaAd