Zemetrasenie v Ekvádore si vyžiadalo najmenej 13 obetí. Spôsobilo aj značné škody

20.03.2023 o 10:03 - Dominik Cenkner

Po zemetrasení s magnitúdou 6,8, ktoré v sobotu popoludní tamojšieho času zasiahlo juh Ekvádoru, zahynulo podľa vládnych predstaviteľov najmenej 13 ľudí. Počet obetí sa však rôzni - ešte v priebehu nedele vláda informovala o 16 obetiach.

Zemetrasenie v Ekvádore si vyžiadalo najmenej 13 obetí. Spôsobilo aj značné škody
Škody po zemetrasení v ekvádorskom meste Cuenca, zdroj: Rafa Idrovo Espinoza/Reuters

O silnom zemetrasení sme vás informovali v sobotu večer nášho času, krátko po tom, ako k nemu došlo. Prvotné informácie síce boli o tom, že išlo o silné zemetrasenie, v prvých hodinách však úrady žiadne obete ani výraznejšie škody neudávali. 

To sa však časom zmenilo. Podľa správy kancelárie ekvádorského prezidenta bolo pri zemetrasení zranených približne 461 ľudí. Vláda predtým informovala, že zahynulo 16 ľudí, ale neskôr počet obetí prehodnotila.

Zemetrasenie udrelo neďaleko južného mesta Baláo. Podľa Geologickej služby Spojených štátov bolo v hĺbke viac ako 65 km.

Nateraz 13 potvrdených obetí

V provincii El Oro zahynulo najmenej 11 ľudí. Podľa komunikačného oddelenia ekvádorského prezidenta bol najmenej jeden ďalší mŕtvy hlásený v provincii Azuay.

V predchádzajúcom vyhlásení úrady uviedli, že osoba v Azuay zahynula, keď sa na auto zrútila stena, a že najmenej tri obete v El Oro zomreli, keď sa zrútila veža bezpečnostnej kamery.

Predsedníctvo dodalo, že zranení ľudia sú ošetrovaní v nemocniciach, ale neposkytlo ďalšie podrobnosti. Americká geologická služba USGS udelila otrasom „oranžový stupeň výstrahy“, pričom uviedla, že „je pravdepodobné, že dôjde k značným obetiam a katastrofa môže mať rozsiahly charakter“.

„Predchádzajúce udalosti s týmto stupňom výstrahy si vyžadovali reakciu na regionálnej alebo národnej úrovni,“ dodala USGS. Odhadla tiež možné škody a hospodárske straty.

Zrútená budova v Machale, zdroj: Jhonny Crespo/AP
Zrútená budova v Machale, zdroj: Jhonny Crespo/AP

Úrady odstraňujú škody

Ekvádorské a peruánske úrady v nedeľu pracovali na odstraňovaní škôd spôsobených silným zemetrasením, ktoré otriaslo regiónom v predchádzajúci deň.

Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo v sobotu napoludnie ekvádorskú pobrežnú provinciu Guayas, pričom obyvatelia hlásili otrasy vo veľkej časti krajiny, ako aj v severných pohraničných mestách Peru.

„Naším cieľom je prijať okamžité opatrenia, ktoré nás vrátia do normálu,“ povedal v nedeľu večer vo videu prezident Guillermo Lasso. „Máte moju plnú podporu, aby sme čo najskôr odstránili všetky škody, na čo už ministerstvo financií vyčlenilo potrebné zdroje.“

Podľa jeho slov bolo zničených 89 domov a ďalších 192 bolo bolo poškodených. Ako dodal, zasiahnuté boli aj desiatky zdravotných stredísk a vzdelávacích zariadení.

Uviedol, že vláda vytvorila poukážky na prenájom bytov a získa domy, v ktorých by mohli zostať rodiny, ktoré prišli o svoje domovy. Na záver len dodajme, že Ekvádor a Peru sú súčasťou tzv. tichomorského ohnivého kruhu. Ide o rozsiahlu oblasť obklopujúcu Tichý oceán, kde dochádza k častým stretom kontinentálnych platní.

Reklama MediaAd