Erózie stále viac zasahujú Európu. Ohrozené sú domovy i prírodné pamiatky

21.04.2021 o 18:53 - Dominik Cenkner
  • Článok

O eróziách a zosuvoch pôdy sme kedysi počuli najmä zo správ z Ázie či Južnej Ameriky. Najnovšie však začínajú ohrozovať aj Európu, zvlášť v prímorských oblastiach.

Erózie stále viac zasahujú Európu. Ohrozené sú domovy i prírodné pamiatky
Ilustračné foto, zdroj: flickr.com

Najviac sa to dotýka prímorských oblastí v Spojenom kráľovstve, Francúzsku či Taliansku. V ohrození sú ľudské obydlia, ale aj prírodné pamiatky.

Jedno z najdôležitejších nálezísk fosílií na Ostrovoch prezývaných taktiež „dinosauria zem“ sa pohlo a časť ikonického Jurského pobrežia na južnom cípe Spojeného kráľovstva spadla do mora. Išlo o najväčší zosuv pôdy v krajine nielen za posledný rok, ale za posledných 60 rokov.

Navyše v oblasti zaznamenali až tri takéto veľké zosuvy pôdy. Stať sa tak malo kvôli vysychaniu pôdy. Úrady navyše varujú, že sa masív stále neprestal hýbať a hrozia preto ďalšie zosuvy.

Tie našťastie neohrozujú domy a samotných obyvateľov. To však nie je prípad oblasti v okolí obce Happisburgh, kde sa zosuvy vyskytli len necelých 10 metrov od domov miestnych obyvateľov.

Zosuvy sa vyskytujú aj v rade ďalších štátov

Vo viac než 1000 km južnejšie položenom francúzskom meste Vias sa pripravujú na podobnú budúcnosť. „Záhrada tu bola oveľa väčšia, začala sa však prepadať dole do mora,“ opisuje svoj domov 94-ročná obyvateľka obce.

Ku podobnej situácii došlo koncom februára aj v talianskom Janove. Tam sa pre zmenu zrútila do mora časť historického cintorína. V mori skončilo viac ako 200 rakiev.

Zlá situácia je aj v Chorvátsku, čo spôsobilo aj decembrové silné zemetrasenie, ktoré odhalilo asi stovku obrovských kráterov. Prepadliny ničia úrodu a ohrozujú aj samotných obyvateľov?

Okrem prírodných vplyvov má na erózii najväčší podiel človek. Svoje o tom vedia aj vo Švédsku, kde v horách jav priamo spájajú s masami turistov.

Najnovšie správy