Ovocinári a poľnohospodári v Európe zažili túto jar krušné chvíle. Ich úrodu neustále ohrozovali prízemné mrazy a namiesto toho, aby si po oteplení konečne vydýchli, ich pravdepodobne čoskoro budú zamestnávať veľké suchá či nebezpečné javy ako prívalové dažde a krúpy.
Jar prišla tohto roku skôr, než je bežné. Apríl bol v poradí jedenástym najteplejším mesiacom v histórii meraní a pod vplyvom privysokých teplôt sa príroda rozhodla, že sa tohto roku poponáhľa. Aj ovocné stromy a kríky vykvitli príliš skoro, čo zapríčinilo hneď niekoľko problémov pre ovocinárov a poľnohospodárov.
Okrem toho, že takáto anomália predstavuje nebezpečenstvo pre včely, ktoré sa pre predčasné kvitnutie môžu do leta „upracovať“ k smrti, čelili pestovatelia aj častým prízemným mrazom, pre ktoré museli byť neustále v pohotovosti, aby zachránili svoju úrodu.
Vyzerá to tak, že teplé počasie už nikam neodíde a veľmi extrémnych mrazov sa už nemusíme báť. Čakajú nás však iné nástrahy.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu pre väčšinu územia Českej republiky v súvislosti so zvýšeným rizikom požiarov. Tie by mohli vzniknúť kvôli suchám a silnému vetru.
Ako ČHMÚ informuje na svojej stránke, „vzhľadom k dlhšiemu obdobiu bez dažďa a predpovedanému miernemu a postupne až silnejšiemu vetru miestami s nárazmi cez 50 km/h hrozí v utorok 14. 5. a v stredu 15. 5. zvýšené riziko vzniku a šírenia požiarov pre väčšinu územia Čiech a západnej Moravy. Podľa vývoja počasia v ďalších dňoch budeme výstrahu prípadne predlžovať.“
Výstraha sa bude týkať celých Čiech s výnimkou častí Šumavy a Českého lesa v Plzenskom a Juhočeskom kraji. Riziko vzniku požiarov bude podľa meteorológov aj na celej Vysočine a v častiach Juhomoravského kraja. Najhoršie sucho je momentálne v severovýchodných oblastiach Čiech.
Situácia u susedov sa však radikálne zmení v druhej polovici týždňa, kedy meteorológovia očakávajú pribúdanie zrážok s početnými prehánkami či dokonca búrkami.
Do stredy sa budeme na Slovensku tešiť zo stabilného a príjemného počasia vďaka tlakovej výši, ktorá k nám bude zasahovať z východnej Európy.
To by sa však malo zmeniť v polovici týždňa, keďže tlaková výš sa stiahne a prestane mať vplyv na počasie v Európe. Do našej oblasti sa budú dostávať jednotlivé frontálne vlny, ktoré spoločne s brázdou nižšieho tlaku vzduchu prinesú daždivé a lokálne aj búrlivé počasie.
Vyskytovať sa budú najmä lokálne búrky, ktoré by nemali priniesť silnú bleskovú aktivitu, ale budú výdatné skôr na silné dažde. Tie môžu spôsobiť aj lokálne povodne.
Pre viac informácií o počasí a búrkach sledujte našu PREDPOVEĎ »»»