FOTO: Opäť sa tvoria búrky. Sever je pod snehom

Peter Minárik

Naše územie aj naďalej sužuje husté sneženie a to predovšetkým na severe našej krajiny. Výdatné sneženie by malo pokračovať do večerných hodín.

Zažívame ďalší aprílový deň, ktorý prináša mimoriadne premenlivé počasie. Vo vlhkom vzduchu sa tvoria početné snehové prehánky, ktoré sú na severe Slovenska aj výdatnejšie. Na mnohých miestach severného Slovenska napadlo niekoľko centimetrov nového snehu a dopravná situácia sa zlepšuje len veľmi pomaly. Výdatné sneženie totiž pokračuje a malo by pokračovať až do večerných hodín.

Tvoria sa početné prehánky

Naďalej sa naše územie nachádza vo veľmi vlhkom prúdení. Toto prúdenie k nám prináša mimoriadne vlhký vzduch až z oblasti Severného mora. Vlhký, morský vzduch sa tak dostáva do našej oblasti. To vidieť aj na animácii radaru za posledné dva dni. Môžete na ňom vidieť početnú tvorbu prehánok v denných hodinách a prechod oklúzneho frontu počas uplynulej noci. 

Jednotlivé početné prehánky prinášajú na naše územie mimoriadne premenlivé počasie. Slnečné lúče striedajú výraznejšie snehové prehánky, ktoré prinášajú zosilnenie vetra a dokonca aj ochladenia. Ďalšie snehové prehánky zasiahli aj Bratislavu, kde sa včera vyskytla dokonca aj snehová búrka. Na časozbernom videu môžete vidieť ako sa charakter počasia veľmi rýchlo mení.

Výrazné sneženie bude pokračovať

Na našom území treba aj naďalej počítať s pomerne výrazným snežením, ktoré bude komplikovať predovšetkým dopravnú situáciu na severe našej krajiny. Tu totiž aj výdatnejšie sneží a súčasne sa teploty pohybujú pod bodom mrazu.

V dôsledku toho sa na mnohých miestach Kysúc a Oravy nachádza čerstvá vrstva snehu, ktorá komplikuje dopravu predovšetkým na horských priechodoch, ktoré sú pre šmýkajúce sa kamióny neprejazdné.

Sneženie by malo na severe nášho územia pokračovať aj nasledujúce hodiny. Numerické modely počítajú s tým, že s početnými snehovými prehánkami treba na našom území počítať až do neskorších večerných hodín.

Nakoľko sa teploty na severe stále pohybujú pod bodom mrazu, tak snehová pokrývka bude naďalej pribúdať.

Do večera by v oblasti Žilinského kraja mohli pripadnúť v hornatejších oblastiach ďalších až 5 cm nového snehu.

Popoludní treba na našom území počítať aj so snehovými búrkami. Tie sa už teraz vyskytujú na severozápade územia. Polohu prehánok a búrok sledujte TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd