Na Slovensko mieri oteplenie. Dočkáme sa letných teplôt

Ľubomír Franko

Počasie je v máji zatiaľ teplotne podnormálové. Takisto máme nadnormálové množstvo zrážok, čo nie sú zrovna ideálne podmienky. Už čoskoro sa ale dočkáme oteplenia a s ním aj letných teplôt.

Tohtoročný máj je zatiaľ na našom území viac ako 2 °C pod dlhodobým priemerom. Nadnormálové sú aj zrážky, ktoré sa vyskytli takmer každý deň.

Počas uplynulých dní sme v oblasti severnej Európy pozorovali rozsiahlu oblasť nízkeho tlaku vzduchu, ktorá prinášala aj nad naše územie chladnejší vzduch a premenlivé počasie.

Takýto charakter počasia by sa mal už čoskoro zmeniť. Teploty porastú a dostanú sa na dlhodobý priemer. Môžeme tak počítať s letnými teplotami.

Otepľovať sa začne v prvej polovici týždňa

Teploty by mali narastať postupne. Ešte v pondelok a v utorok by mali pri prehánkach dosahovať maximálne denné teploty od +15 do +21 °C.

Už v stredu by sa malo mierne otepliť a maximálne denné teploty môžu vystúpiť na +23 °C. Vo štvrtok by mali denné maximá dosiahnuť od +18 do +24 °C. 

Najteplejšie spomedzi najbližších dní by malo byť v piatok, kedy sa už oteplí na letných +22 až +25 °C.

Otepľovanie môžeme pozorovať aj na predpovedi teploty vo výške 1500 metrov pre oblasť Bratislavy. 

Predpoveď teploty v hladine 850 hPa, zdroj: ECMWF
Predpoveď teploty v hladine 850 hPa, zdroj: ECMWF

Očakávame, že oteplenie nebude dlhodobé a takisto nemôžeme počítať so stabilným počasím. Často sa budú vyskytovať popoludňajšie prehánky a búrky.

Na skutočne letné - teplé a stabilné počasie si ešte budeme musieť počkať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd