Bodamské jazero, ktoré patrí medzi najväčšie sladkovodné plochy v strednej Európe, sa len pomaly spamätáva z dôsledkov, ktoré spôsobuje sucho. Hoci nedávne zrážky prispeli k miernemu nárastu hladiny, celkový stav jazera zostáva aj naďalej vážny.
Aktuálny vodný stav je výrazne nižší, než je pre začiatok mája bežné, čo vyvoláva obavy medzi obyvateľmi, odborníkmi i podnikateľmi v cestovnom ruchu. V utorok ráno (6. mája) bola v meste Konstanz zaznamenaná výška hladiny 3,01 metra.
Tento údaj síce presahuje psychologickú hranicu troch metrov, no stále ide o viac ako 35 centimetrov menej, než je dlhodobý májový priemer. Podľa informácií zverejnených Krajinským ústavom pre životné prostredie Bádensko-Württembersko (LUBW) tak jazero pretrváva v podpriemerných hodnotách, ktoré majú vážne dopady na každodenné fungovanie regiónu.
Počas apríla 2025 hladina Bodamského jazera klesla až na približne 2,70 metra. Odhalené dno jazera na mnohých miestach vystrašilo nielen miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov, ktorí nie sú zvyknutí na takéto extrémne výkyvy. Tento nezvyčajne nízky stav vody mal okamžitý dopad na turistickú sezónu, pretože viaceré prístavy nemohli privítať osobné lode – čo ovplyvnilo aj miestnu ekonomiku.
Sucho ochromilo nielen dopravu, ale aj prírodné prostredie. Najväčším vinníkom je podľa odborníkov z LUBW neobvykle suchá jar a chýbajúca snehová voda z Álp, ktorá za normálnych okolností výrazne prispieva k napĺňaniu jazera. Až v posledných dňoch sa podarilo zaznamenať mierny vzostup hladiny vďaka dažďom v povodí jazera, no odborníci varujú pred predčasným optimizmom.
Aj keď je aktuálny trend mierne stúpajúci, zástupcovia environmentálnych úradov upozorňujú, že o skutočnej obnove hladiny nemôže byť zatiaľ reč. „O zlepšení situácie nemôžeme hovoriť,“ vyhlásil hovorca LUBW. Dlhodobé sucho a zmena klímy sa čoraz zreteľnejšie prejavujú aj na tak rozsiahlej vodnej ploche, akou je Bodamské jazero.
Podľa klimatológov je klimatická zmena jednou z hlavných hrozieb, ktoré budú mať v najbližších rokoch vplyv na celé jazerné ekosystémy. Nepravidelné zrážky, obmedzený prítok vody z topiaceho sa snehu a stúpajúce teploty môžu spôsobiť častejšie obdobia sucha a problémy so zásobovaním vody.
Z tohto dôvodu bude musieť región okolo jazera prijať nové adaptačné opatrenia, ktoré zabezpečia pripravenosť na extrémne prejavy počasia, ako sú dlhodobé suchá či intenzívne lejaky. Nízka hladina jazera neovplyvňuje len turistiku či lodnú dopravu, ale aj poľnohospodárstvo, energetiku a kvalitu života v celom okolí.
Zhrnuté a podčiarknuté: aj keď hladina Bodamského jazera opäť mierne presiahla trojmetrovú hranicu, k normálnemu stavu má ešte ďaleko. Sucho zanechalo výrazné stopy a upozorňuje na to, ako citlivé sú naše vodné zdroje na klimatické zmeny. Situácia zostáva napätá a ďalší vývoj bude závisieť od počasia v najbližších týždňoch i mesiacoch.