V našom spravodajstve sme vás už informovali o meteore, ktorý rozžiaril oblohu nad strednou Európou vo štvrtok večer. Odborníci už poznajú ďalšie detaily pričom pátrajú aj po jeho úlomkoch.
Vo štvrtok večer mohli obyvatelia strednej Európy uvidieť veľmi jasný meteor, ktorý preletel atmosférou nad Rakúskom. Informovali sme vás o tom aj my v tomto článku.
Bolid svoju svetelnú dráhu dlhú takmer 94 kilometrov prešiel za 6,4 sekundy, potom sa rozpadol na kúsky, s hľadaním ktorých teraz pomáhajú aj českí odborníci, pripomína CNN Prima News.
Veľmi vzácny prírodný úkaz zaznamenali spolu s pozorovateľmi aj stanice takzvanej Európskej bolidovej siete, povedal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied ČR. Pred zrážkou so Zemou tento meteoroid obiehal Slnko.
Meteor zažiaril vo štvrtok krátko pred 21:30 LSEČ na dráhe mieriacej severozápadným smerom. „Tou dobou bolo takmer na celom našom území jasno, rovnako ako nad veľkou časťou strednej Európy, a tak tento mimoriadne jasný bolid videl veľký počet náhodných svedkov, z ktorých niektorí nám svoje pozorovania popísali a tiež poslali,“ uviedol Suchan. Za hlásenia od ľudí poďakoval.
Záznamy zhotovené Európskou bolidovou sieťou umožnili popísať predzrážkovú dráhu meteoroidu v Slnečnej sústave, jeho základné fyzikálne parametre a tiež oblasť, kam s veľkou pravdepodobnosťou dopadli jeho zvyšky. „Okrem záznamov v priamom svetle sa nám podarilo získať aj podrobné spektrálne záznamy, čo je dôležité predovšetkým na určenie zloženia tohto medziplanetárneho telesa,“ uviedli odborníci z Astronomického ústavu.
Meteoroid s hmotnosťou približne 55 kilogramov po vstupe do zemskej atmosféry začal svietiť vo výške zhruba 96 kilometrov. V tom čase podľa vedcov letel rýchlosťou 17,4 kilometrov za sekundu, teda z hľadiska zrážkových rýchlostí týchto telies so Zemou relatívne pomaly. Na maximum sa bolid rozjasnil vo výške zhruba 40 kilometrov, zhasol o 17 kilometrov nižšie blízko mestečka Haag v Dolnom Rakúsku. To už sa rozpadal na úlomky.
„Počas preletu atmosférou sa síce veľká väčšina pôvodnej hmoty tohto meteoroidu s priemerom okolo 30 centimetrov spotrebovala, avšak relatívne veľký počet malých úlomkov tento prelet prečkal a doletel až na zem,“ uviedli astronómovia. Najväčší meteorit by podľa nich mohol byť veľký asi päť centimetrov a vážiť okolo štvrtého kilogramu. „Naši ľudia už sú v teréne a po meteoritoch pátrajú,“ podotkol Suchan.
Na dráhe okolo Slnka sa meteoroid v príslní dostával medzi dráhu Zeme a Venuše a v odslní bol najďalej za dráhou Marsu v centrálnej časti hlavného pásu asteroidov. Jeden obeh okolo Slnka mu trval 2,5 roka. „Tento charakter dráhy v kombinácii s fyzikálnymi vlastnosťami meteoroidu, ktoré sme zistili z jeho preletu atmosférou, znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo pôvodom o malý úlomok asteroidu pochádzajúceho z hlavného pásu planétok,“ doplnili vedci.