Paríž vyhlásil stav klimatickej núdze

Paríž vyhlásil stav klimatickej núdze
Paríž Peter Minárik

Paríž vyhlásil v utorok stav klimatickej núdze. Francúzska metropola, v ktorej v roku 2015 podpísali svetoví lídri historickú klimatickú dohodu, sa tak pripojila k viacerým svetovým mestám či štátnym parlamentom.

"Paríž, podobne ako ďalšie mestá, vyhlasuje stav klimatickej núdze," uviedla v utorok na zasadnutí mestskej rady námestníčka parížskej starostky Célia Blauelová, ktorá má na starosti životné prostredie. Zdôraznila pritom potrebu dodržiavania cieľov vytýčených v klimatickej dohode z roku 2015.

 V deklarácii Blauelovej sa tiež uvádza, že parížska radnica vytvorí tzv. klimatickú akadémiu, ktorej cieľom bude vzdelávať mládež i verejnosť o klimatických zmenách.

Ako prvý vyhlásil stav klimatickej núdze britský parlament, keď 1. mája odsúhlasil v zásade symbolické uznesenie. Nasledoval írsky parlament, v ktorom obdobné uznesenie schválili 10. mája.

Stav klimatickej núdze zároveň medzičasom vyhlásilo približne 650 samospráv miest a obcí na celom svete, informuje americká nezisková organizácia The Climate Mobilization.

Veľkým víťazstvom pre aktivistov bolo, keď takýto stav deklaroval 26. júna New York, dosiaľ najväčšie z miest s takýmto vyhlásením.

Parížsku klimatickú dohodu podpísalo v roku 2015 takmer 200 štátov. Dohoda stanovuje rámec pre politické, hospodárske a finančné záväzky s cieľom obmedziť nárast priemernej teploty planéty "výrazne pod dva stupne Celzia" do roku 2100, avšak aj s cieľom čo najviac sa priblížiť k hranici 1,5 stupňa Celzia.

Prezident USA Donald Trump však v roku 2017 vyhlásil, že Washington od parížskej klimatickej dohody odstúpi. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v roku 2020.

(zdroj: TASR)

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd